بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی در ایران به 8 سال زندان محکوم شد

وزارت خارجه فرانسه: اقدام ایران به زندانی کردن بنجامین بریر بی‌اساس و غیرقابل پذیرش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دستگاه قضایی ایران بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی که از اوایل تابستان 1399 در ایران بازداشت شده بود را به 8 سال زندان محکوم کرد.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از وکیل مدافع این گردشگر فرانسوی نوشت که بنجامین بریر از محکومیت 8 سال زندان خود شوکه شده است.

وزارت خارجه فرانسه در واکنش به محکومیت 8 سال زندان این شهروند فرانسوی، گفت: «اقدام ایران به زندانی کردن بنجامین بریر بی‌اساس و غیرقابل پذیرش است.»

از سویی سعید دهقان یکی از وکلای این شهروند فرانسوی همچنین به «رویترز» گفت در 20 روزی که فرصت به او داده شده تقاضای تجدیدنظر خواهد کرد.

سعید دهقان افزود که موکلش در زندان از حکم حبس خود آگاه شده و بیست ماه تلاش‌های وکلا برای تغییر این محکومیت او به جایی نرسیده است.

به گفته دهقان «همکاری با دولت‌های متخاصم» اتهام جدیدی است که باعث طولانی‌تر شدن محکومیت بنجامین شده است.

در 15 مارس سال گذشته سعید دهقان در توییتی از اخذ «آخرین دفاع» از موکلش به اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» خبر داده بود.

بنجامین بریر 36 ساله که اکنون بیست ماه است در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر می‌برد، خرداد سال 1399 با یک خودروی وانت از فرانسه به ایران سفر کرده بود و هنگام دستگیری با پهپاد کوچکی مشغول عکاسی از دشت‌های نزدیک مرز ایران و ترکمنستان بود.

دستگیری و زندان طولانی مدت برای اتباع خارجی و نیز شهروندان دوتابعیتی شیوه‌ای مرسوم در ایران است. بسیاری از ناظران این شیوه را «گروگانگیری و اخاذی» حکومت ایران از دولت‌های غربی توصیف کردند.

هفته گذشته بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی که از زمان اشغال سفارت آمریکا 444 روز را در زندان‌ ایران بسر برد، همراه با نزار زکا، شهروند لبنانی که چهار سال در ایران زندانی بود و همچنین جمشید برزگر، روزنامه‌نگار ایرانی برای اعتراض به گروگانگیری حکومت ایران در مقابل هتل محل برگزاری مذاکرات وین دست به اعتصاب غذا زدند.

بری روزن این رفتار ایران را «دیپلماسی گروگانگیری» خواند و ضمن اشاره به تعداد بیست زندانی دوتابعیتی در زندان‌های ایران، خواستار توقف این رفتار رژیم ایران شد.

دیپلمات اسبق آمریکایی هدف خود از اعتصاب غذا در مقابل محل مذاکرات اتمی در وین را معطوف کردن اذهان عمومی جهان به اقدامات گروگان‌گیری ایران و «به روی میز آوردن مسئله دیپلماسی گروگانگیری در مذاکرات قدرت‌های جهانی با ایران» عنوان کرده و از نشست خود با مقامات غربی مذاکره‌کننده و از جمله آنها رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید