شمخانی: ارتباط با آمریکا در وین غیررسمی است و نیازی به ارتباط مستقیم نیست

پیشتر وزیر خارجه ایران گفته بود برای رسیدن به یک توافق خوب با تضمین بالا امکان گفتگوی مستقیم با آمریکا وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به امکان گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا در وین گفت که تاکنون ارتباط با هیئت آمریکایی حاضر در وین با مبادله نوشتار غیر رسمی انجام شده و نیازی به بیش از این نیز نبوده و نخواهد بود.

شمخانی، سه‌شنبه 25 ژانویه، در صفحه توییتر خود افزوده است، «روش ارتباطی با آمریکا تنها زمانی با روش‌های دیگر جایگزین می‌شود که توافق خوب در دسترس باشد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، دوشنبه درباره مذاکرات وین و امکان گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا گفته بود که «اگر در روند مذاکرات (اتمی وین)، به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به یک توافق خوب و با تضمین بالا، لازمه‌اش این باشد که سطحی از گفت‌وگو را با آمریکایی‌ها داشته باشیم، این را هم در برنامه کاری که در مذاکرات برای رفع تحریم‌ها خواهیم داشت، نادیده نخواهیم گرفت.»

سخنان وزیر خارجه ایران واکنش ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را به همراه داشت. پرایس دوشنبه در این رابطه گفت: «برای گفت‌وگوی مستقیم آماده‌ایم. ما همواره بر این موضع اصرار داشته‌ایم که مذاکره مستقیم با ایران بر سر توافق هسته‌ای و دیگر موضوعات به‌مراتب بیشتر سازنده خواهد بود.»

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین هم دوشنبه به اظهارات امیرعبداللهیان در رابطه با مذاکره مستقیم با آمریکا واکنش نشان داد و در صفحه توییتر خود نوشت: «مذاکره مستقیم در سطح پیشرفته مذاکرات وین می‌تواند مفید واقع شود.»

ایران تاکنون از گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا طی هشت دور مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام خودداری کرده است. در جریان این مذاکرات، دو کشور به‌طور غیر مستقیم و از طریق نمایندگان اتحادیه اروپا، ترویکای اروپایی، روسیه و چین با هم در ارتباط بودند.

پیشتر برخی طرف‌های اروپایی حاضر در مذاکرات وین از کندی گفت‌وگوها انتقاد کرده بودند و اظهار داشتند که ایران همزمان با مذاکرات در حال توسعه برنامه اتمی خویش است.

این طرف‌ها عدم مذاکره مستقیم ایران و آمریکا را از مهمترین دلایل کندی مذاکرات عنوان کرده بودند.

پیش شرط مذاکرات

از سویی رابرت مالی، مسئول هیئت آمریکا در مذاکرات وین در مصاحبه با «رویترز»، آزادی چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران را پیش شرط دستیابی به هر گونه توافق هسته‌ای دانسته بود.

اما سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که تهران هیچ پیش‌شرطی از جمله آزادی گروگان‌های آمریکایی در ایران را برای موفقیت مذاکرات هسته‌ای وین نپذیرفته است.

با این حال خطیب‌زاده افزود، این کشور حاضر است در «فرایندی جدا از مذاکرات» وین، با دولت آمریکا به توافق برسد.

توافق موقت

در روزهای اخیر از امکان «توافق موقت» در مذاکرات اتمی وین سخن به میان آمده است.

طبق گزارش برخی خبرگزاری‌ها، روسیه پیشنهاد توافق موقت را به ایران داده اما تهران آن را رد کرده و بر رسیدن به یک توافق دائم با تضمین عدم خروج مجدد آمریکا از آن اصرار دارد.

دور هشتم مذاکرات اتمی وین از اواخر دسامبر گذشته آغاز شد و قرار بود آخرین دور مذاکرات باشد.

اما وجود اختلافات مهم و احتمال بازگشت هیئت‌ها به پایتخت کشورهایشان برای رایزنی، گمانه‌زنی‌ها درباره ادامه مذاکرات در دور بعدی را افزایش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید