خطیب‌زاده: ایران هیچ پیش‌شرطی را در مذاکرات وین نپذیرفته است

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از اظهارات خود ادعا کرد که اصل موضوع دریافت تضمین‌ از آمریکا جهت عدم خروج مجدد واشینگتن از برجام «مورد توافق همه طرف‌ها است.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی گفت، تهران هیچ پیش‌شرطی از جمله آزادی گروگان‌های آمریکایی در ایران را برای موفقیت مذاکرات هسته‌ای وین نپذیرفته است.

خطیب‌زاده، دوشنبه 24 ژانویه گفت، این کشور حاضر است در «فرایندی جدا از مذاکرات» وین، با دولت آمریکا به توافق برسد.

Advertisement

پیشتر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در مصاحبه‌ای با «رویترز» آزادی چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران را پیش‌شرط دستیابی به هرگونه توافقی هسته‌ای در وین دانسته بود.

به گفته خطیب‌زاده، اضافه کردن موضوع زندانیان آمریکایی در ایران به متن مذاکرات هسته‌ای، به پیچیدگی این رایزنی‌ها می‌افزاید.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با «انسانی» خواندن این موضوع مدعی شد، «اگر آمریکا به توافقات پیشین خود پایبند باشد، جمهوری اسلامی حاضر است در این زمینه سازش کند.»

خطیب‌زاده با اشاره به ادامه رایزنی‌ها در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین گفت، تهران «توافق موقت» در این مذاکرات را در دستور کار خود ندارد.

شبکه آمریکایی «ان بی سی» پیشتر به نقل از منابع آمریکایی گزارش داده بود که روسیه در هفته‌های گذشته با ایران درباره یک «توافق موقت» با هدف احیای برجام مذاکره کرده اما ایران این پیشنهاد را نپذیرفته است.

خطیب‌زاده در بخش دیگری از اظهارات خود ادعا کرد که اصل موضوع دریافت تضمین‌ از آمریکا جهت عدم خروج مجدد واشینگتن از برجام «مورد توافق همه طرف‌ها است.»

به‌دنبال درخواست ایران در مذاکرات وین، مبنی بر دریافت تضمین‌ از آمریکا برای عدم خروج مجدد این کشور از برجام، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت، دولت جو بایدن بر اساس چارچوب سیاسی این کشور نمی‌تواند به‌سرعت چنین تضمین محکمی را ارائه دهد.

آنتونی بلینکن، چهارشنبه 19 ژانویه در مصاحبه‌ای با «کروکد مدیا» تصریح کرد: « رئیس‌جمهور بایدن قاطعانه اعلام کرد، تا زمانی که در منصب خود باقی بماند، به توافق هسته‌ای پایبند خواهد بود. اما نمی‌تواند به‌نیابت از دولت‌های بعدی آمریکا چنین تضمینی را ارائه کند.»

سعید خطیب‌زاده در نشست مطبوعاتی وزارت خارجه ایران درباره روند دور هشتم مذاکرات وین نیز تصریح کرد:« ما از هر زمان دیگری به نقطه توافق نزدیک‌تر هستیم.»

به گفته او، اگر روند مذاکرات وین به نقطه‌ای برسد که هیئت‌ها برای کسب مشورت‌های سیاسی و اخذ تصمیمات خاص به پایتخت‌های خود بازگردند، دور هشتم مذاکرات وین به‌پایان می‌رسد.

این در حالی‌ است که ناظران پیشتر گفته بودند، دور هشتم مذاکرات وین احتمالا آخرین دور از این رایزنی‌ها خواهد بود. به‌ویژه این‌که به گفته وزیر خارجه آمریکا، فاصله ایران تا دستیابی به تسلیحات هسته‌ای تنها «چند هفته» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید