سازمان‌های حقوق بشری: طی 15 روز اول سال میلادی جدید 14 نفر در ایران اعدام شدند

از ابتدای سال 2021 تاکنون 116 نفر در زندان‌های ایران با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» اعدام شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشر ایران گزارش داد که تنها طی 15 روز اول سال میلادی جدید 14 نفر از جمله سه زن به جرم مواد مخدر اعدام شده‌اند که بیشتر آنان بلوچ بوده‌اند.

این سازمان با اشاره به احکام اعدام که بیشتر علیه زندانیان حاضر در زندان‌های دور از مرکز و محروم حبس می‌کشیدند و «جریان رسیدگی به پرونده‌شان در سکوت و در شرایطی غیرشفاف و ناعادلانه طی می‌شود»، نوشت، طی سه هفته‌ای که از آغاز سال 2022 میلادی می‌گذرد دست‌کم 29 تن در ایران اعدام شده‌اند.

بنا بر گزارش این سازمان که 19 آذر به مناسبت «روز جهانی حقوق بشر» منتشر شد، از ابتدای سال 2021 تاکنون 116 نفر در زندان‌های ایران با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» اعدام شده‌اند، در حالی که این آمار در سال قبل میلادی 23 نفر بوده است.

محمود امیری‌ مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، اعدامیان جرایم مواد مخدر در ایران را از ضعیف‌ترین اقشار جامعه ایران شمرد و آنان را «قربانیان کم‌هزینه برای ماشین اعدام جمهوری اسلامی» نامید. او سازمان ملل و کشورهای اروپایی را موظف دانست تا در برابر اعدام‌های بی‌رویه این متهمان واکنشی قاطع نشان دهند.

پیشتر سازمان حقوق بشری هرانا در گزارشی به مناسبت روز جهانی «مبارزه با اعدام» در 18 مهر اعلام کرده بود که از مهر 1399 تا مهر امسال دست‌کم 266 نفر در نقاط مختلف ایران اعدام شدند.

افزایش اجرای حکم اعدام بطرز چشمگیری در زندان‌های دور از مرکز و میان اتنیک‌های غیرفارس در جریان است.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو طی سال گذشته میلادی دست‌کم 48 شهروند در شهرهای مختلف کُردستان اعدام شده‌اند. در میان آمار اعدام‌شدگان حیدر قربانی، زندانی سیاسی و یک کودک مجرم نیز وجود دارد.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو همچنین روز سه‌شنبه 27 مهر از مرگ مادری در شهرستان رامهرمز اطلاع داد که پس از اجرای حکم اعدام دو فرزندش به نام‌های علی‌محمد و اسلام محمدی، بر اثر سکته قلبی جان سپرد.

سازمان حقوق بشر ایران و هه‌نگاو ضمن ابراز نگرانی شدید از افزایش اعدام‌ها، از اعدام 12 نفر در سیستان‌وبلوچستان و لرستان با اتهام‌های «درگیری مسلحانه با نیروهای نظامی»، «مواد مخدر» و«قتل عمد» در هفته گذشته خبر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید