گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران: معصومه ابتکار «وحشتناک‌ترین» بازجو بود

«ابتکار همیشه عصبانی بود. او همیشه وحشتناک‌ترین و تنفرآمیزترین بازجو بود و در حالی که در آمریکا تحصیل کرده بود، با ما (گروگان‌ها) همچون آشغال رفتار می‌کرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بری روزن، دیپلمات پیشین آمریکایی و گروگان سابق در زندان ایران که مقابل هتل «کوبورگ»، محل مذاکرات هسته‌ای در وین اعتصاب غذا کرده است، در یک گفت‌وگوی اینستاگرامی با مسیح علی‌نژاد، خبرنگار «صدای آمریکا» در توصیف معصومه ابتکار، که بعدها از مقامات ارشد دولت جمهوری اسلامی شد، گفت: «در کل دوران، او یک بازجوی خشن بود.»

روزن، شنبه 2 بهمن گفت: «ابتکار که آمریکا درس خوانده بود و حالا فرزندش هم در آمریکا است، از بازجوهای ما در زمان گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران بود ولی با ما طوری رفتار می‌کرد که گویا ما (گروگان‌ها) آشغال هستیم».

بری روزن در جریان تصرف اشغال سفارت ایران به‌دست دانشجویان موسوم به پیروان خط امام بود که 13 آبان 58 سفارت آمریکا در تهران را اشغال کردند، گروگان گرفته شد و 41 سال پیش، پس از گذراندن 444 روز حبس، آزاد شد.

او در پاسخ به پرسش علی‌نژاد مبنی بر اینکه اگر ابتکار این گفت‌وگو را شاهد باشد، به او چه می‌گوید به فارسی گفت: «معصومه، برو گمشو»

ابتکار بعدها در دولت محمد خاتمی و حسن روحانی روسای پیشین ریاست جمهوری ایران، به‌عنوان معاون رئیس جمهوری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست منصوب شد. او در دولت دوم روحانی نیز به سمت معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده منصوب شد.

روزن و گروهی دیگر از گروگان‌های پیشین جمهوری اسلامی به تازگی کارزاری را در وین پایتخت اتریش آغاز کرده‌اند که محل مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران است. این کارزار در اعتراض به ادامه بازداشت گروگان‌ها در ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای است.

نزار زکا مقابل هتل کوبورگ وین در کنار بری روزن
نزار زکا مقابل هتل کوبورگ وین در کنار بری روزن

بری روزن در کنار نزار زکا، گروگان لبنانی سابق در زندان ایران گفت: «پیام ما مشخص است. پیش از هر توافقی با ایران، تمامی گروگان‌ها باید آزاد شوند. پس از توافق هم اگر باز گروگان‌گیری کردند، توافق باید درجا لغو و بی‌اثر شود».

او پیشتر گفته بود، زندانیان نباید به عنوان اهرم چانه‌زنی توسط «رژیم غیرقابل اعتماد» ایران مورد سوءاستفاده قرار گیرند.

در حال حاضر ده‌ها شهروند خارجی و دو تابعیتی در ایران زندانی هستند. سازمان‌های حقوق بشری اقدام سازمان‌های اطلاعاتی ایران در بازداشت و صدور احکام سنگین علیه شهروندان خارجی را به هدف باج‌گیری، چانه‌زنی و کسب امتیاز در معاملات اقتصادی و سیاسی با کشورهای غربی می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید