مقام مسئول اروپایی: مذاکرات هسته‌ای وین در مسیر درست قرار دارد

میخائیل اولیانوف: طرف‌های غربی شرکت‌کننده در مذاکرات هسته‌ای بر لزوم پایان دادن به مذاکرات جاری «در اسرع وقت» تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته یک مسئول بلندپایه اروپایی، مذاکرات هسته‌ای با ایران برای دستیابی به توافق نهایی، در مسیر درست پیش می‌رود.
به گزارش «رویترز»، این مسئول اروپایی، جمعه 21 ژانویه، به شرط فاش نشدن هویت او افزود: «به نظرم ما در مسیر درست برای دستیابی به توافق نهایی قرار داریم و پیشرفت‌های «محدودی» در ارتباط با برخی مسائل حاصل شده است.

او در عین حال با ابراز نگرانی زیاد نسبت به کُندی بیش از حد در روند مذاکرات، بدون این که به جزئیات بپردازد، افزود: «با این حال فکر می‌کنم خیلی زود و نه دیر، به توافق دست خواهیم یافت.»

پایان دادن به مذاکرات در اسرع وقت

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، ساعاتی پیش اعلام کرد که طرف‌های غربی شرکت‌کننده در مذاکرات هسته‌ای، بر لزوم پایان دادن به مذاکرات جاری در وین «در اسرع وقت» تاکید کردند.
اولیانوف همچنین در حساب «توییتر» خود افزود که مسکو در این موضع، با طرف‌های غربی هم‌نظر است اما با «تعیین ساختگی زمان نهایی» مخالفت می‌ورزد.

لحظه سرنوشت‌ساز

از سوی دیگر وزیر امور خارجه آمریکا و متحدان اروپایی واشینگتن، در پی مذاکرات روز گذشته خود در برلین، با اعلام این که هنوز امکان احیای برجام وجود دارد، هشدار دادند که «زمان رو به اتمام است.»

بلینکن همچنین پس از گفت‌وگو با همتایان اروپایی خود در بیانیه‌ای در جمع خبرنگاران گفت: «می‌توانم بگویم که در هفته‌های اخیر مذاکرات وین با هدف احیای برجام، شاهد پیشرفت اندکی بوده‌ایم و بازگشت به تعهدات متبادل، هنوز امکان‌پذیر است.»

روزنه در آستانه بسته شدن

این در حالی است که آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز به نوبه خود بر لزوم احراز «پیشرفت فوری» در مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران، تاکید کرد و به خبرنگاران گفت:«روزنه برای یافتن راه‌حل در حال بسته شدن است و مذاکرات در مرحله حساسی قرار دارد.»

او افزود:«نیازمند راه‌حلی بسیار فوری هستیم و در غیر این صورت، هرگز موفق به دستیابی به توافق مشترک نخواهیم شد.»

کُندی شدید روند مذاکرات

از سوی دیگر ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز پنج‌شنبه 20 ژانویه، با جزیی، ناچیز و کُند توصیف کردن روند مذاکرات وین، تاکید کرده بود، چنین کندی، دستیابی به احیای برجام را ناممکن می‌سازد.
به گفته او نیاز مبرمی به تغییر روند مذاکرات وین وجود دارد و چنانچه تغییری در این راستا صورت نگیرد، پایان برجام حتمی خواهد بود.
این در حالی است که بلینکن هفته گذشته تاکید کرده بود که تنها چند هفته برای نجات برجام باقی مانده و کشورش در صورت شکست مذاکرات، آماده بررسی گزینه‌های دیگر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید