همزمان با مذاکرات وین؛ رزمایش مشترک نیروهای دریایی ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند

در این رزمایش 10 ناو و شناور نیروهای دریایی هر سه کشور شرکت دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

همزمان با مذاکرات احیای «برجام» در وین و تنش‌های شرق و غرب بر سر پرونده اوکراین، رسانه‌های ایران، صبح جمعه 21 ژانویه از آغاز رزمایش مشترک نیروهای دریایی ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه، نام این رزمایش سه‌روزه «مرکب کمربند امنیت دریایی 2022» است و در مرحله نخست آن «یگان‌های سه کشور با سلاح‌های کالیبر 20 میلیمتری به‌سوی اهداف فرضی در دریا شلیک کردند.»

این دومین رزمایش مشترک نیروهای دریایی ایران، روسیه و چین در سه سال گذشته است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، مصطفی تاج‌الدینی، سخنگوی این رزمایش، گفته است پیام برگزاری این مانور رسیدن این سه کشور «به سطح معنادار و قابل توجهی از روابط نظامی» است.

نیروهای دریایی ایران، روسیه و چین در سال 2019 نیز در منطقه هند یک رزمایش مشترک با عنوان «کمربند امنیتی دریایی» برگزار کردند. آن زمان رسانه‌های ایرانی برگزاری این رزمایش را پیامی مبنی بر این که «ایران منزوی نشده است» تبلیغ کردند.

ایران و روسیه هم به‌طور مشترک در سال 2021 در دریای عمان و اقیانوس هند یک رزمایش برگزار کردند و نيروی دريايی ايران در ژوئن 2021 در بخشی از مانور نيروی دريايی روسيه در آب‌های خزر شرکت کرد.

وزارت دفاع چین 20 ژانویه 2022 اعلام کرد که نیروی دریایی چین یک ناوشکن موشکی، یک کشتی تدارکاتی، بالگردهای شناور و 40 تفنگدار دریایی را برای شرکت در این رزمایش مشترک اعزام کرده است.

ناوگان اقیانوس آرام روسیه در 18 ژانویه گفت، یک گروه دریایی این کشور شامل یک رزم‌ناو موشکی، یک کشتی جنگی بزرگ ضد زیردریایی و یک نفتکش دریایی بزرگ در بندر چابهار ایران در خلیج عمان پیش از رزمایش لنگر انداخته است.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، از انجام این رزمایش در اواخر سال میلادی گذشته یا اوایل سال میلادی جاری خبر داده و گفته بود که قرار است این رزمایش نظامی با تمرکز بر «امنیت دریانوردی» و «مبارزه با راهزنی دریایی» در آب‌های منطقه خلیج برگزار شود.

دفتر اطلاع‌رسانی ناوگروه دریایی اقیانوس آرام روسیه پیشتر خبر داده بود، این ناوگروه شامل ناو ضد دریایی «آدمیرال تریبوتس» رزم‌ناو موشکی «ناخیموف واریاگ» و نفتکش بزرگ «بوریس بوتوم»، است که هم‌اکنون در بندر چابهار حضور دارد.

روسیه 20 ژانویه اعلام کرد که مانورهای دریایی گسترده در مناطق مختلف با بیش از 140 کشتی جنگی و بیش از 60 هواپیما تا ماه فوریه ادامه دارد.

این رزمایش علاوه بر رزمایش مشترک با ایران در اقیانوس هند، در دریای سیاه، مدیترانه، شمال شرق اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام ادامه خواهد داشت.

از سویی، آغاز این رزمایش با انعقاد «قرارداد 20 ساله» ایران و روسیه و اجرایی شدن «قرارداد 25 ساله» چین و ایران همزمان شده است. از جزئیات و مفاد این قراردادها تاکنون چیزی منتشر نشده است.

ایران در حالی با روسیه و چین در آب‌های منطقه رزمایش برگزار می‌کند که این کشور خلاف ادعاهای همیشگی خود، علاوه بر نقض قطعنامه‌های 2231 و 2216 شورای امنیت سازمان ملل ضمن اقدام به ربودن کشتی‌ها، ایجاد درگیری دریایی و نقش داشتن در قاچاق سلاح، نفت خام و مواد مخدر همواره رویکرد تشدید تنش‌ منطقه‌ای را در پیش گرفته و با تهدید آزادی دریانوردی و کشتیرانی بین‌المللی به طور فزاینده‌ای بر اقدامات و رفتار‌های بی‌ثبات‌کننده خود در خاورمیانه افزوده است.

اخیرا روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، از یک گزارش محرمانه شورای امنیت خبر داد که طی آن گفته شده ایران محموله‌های تسلیحاتی ساخت چین و روسیه را از بندر «جاسک» و سپس از طریق دریای عمان برای شبه‌نظامیان حوثی و دیگر نیروهای نیابتی خود در منطقه ارسال می‌کند.

یک ماه پیش از آن نیز نیروی دریای آمریکا با انتشار ویدیویی اعلام کرد که پنج قاچاقچی مواد مخدر ایرانی را در نزدیکی سواحل عمان بازداشت کرده است.

انجام این رزمایش در شرایطی صورت می‌گیرد که آمریکا و متحدانش در منطقه در واکنش به اقدامات خرابکارانه و تنش‌آمیز ایران، تاکنون سعی کرده‌اند با بردباری از درگیری با این کشور اجتناب ورزند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید