رایزنی‌ ایران و کره‌جنوبی برای چگونگی پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل

هیئتی از کره‌جنوبی در اوایل ماه ژانویه به وین، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای سفر کرده تا درخصوص دارایی‌های مسدودشده تهران در سئول رایزنی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال احتمال تعلیق عضویت ایران و سلب حق رأی این کشور در سازمان ملل متحد، منابع دولتی در کره‌جنوبی خبر دادند که سئول و تهران در حال رایزنی برای پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل، از محل دارایی‌های منجمد‌شده تهران در کره جنوبی هستند.

خبرگزاری «یونهاپ»، پنج‌شنبه 20 ژانویه، به نقل از منابعی دولتی در سئول نوشت، رایزنی‌ها در این زمینه همزمان با ایالات متحده و سازمان ملل نیز در جریان است.

سازمان ملل متحد هفته گذشته به ایران هشدار داد که حق رأی خود را به دلیل عدم پرداخت بدهی خود به این سازمان که 18.4 میلیون دلار برآورد شده، فوراً از دست خواهد داد.

ایران بیش از 7 میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات نفت در دو بانک «آی‌بی‌کی» و «ووری» کره‌جنوبی دارد. این مبلغ به‌دلیل تحریم‌های آمریکا در این دو بانک مسدود شده است.

به گفته کارشناسان، این موضوع و عدم آزادسازی این مبلغ توسط سئول، «بن‌بستی» در روابط بین دو کشور بوده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز در اظهاراتی گفته بود که این کشور به دنبال «کانالی امن» برای پرداخت سریع‌تر حق عضویت تهران در سازمان ملل است.

پیشتر آمریکا موافقت کرده بود که مقداری از وجوه ایران در بانک «آی‌بی‌کی» برای حق عضویت ایران در سازمان ملل پرداخت شود.

ونگ کون چوی، معاون وزیر خارجه کره جنوبی که از چهارم ژانویه در وین به‌سر می‌برد، در دیداری با علی باقری‌کنی، همتای ایرانی خود، بر ضرورت آزادسازی منابع مالی ایران در کره‌جنوبی و پرداخت بدهی‌های سئول به تهران تأکید کرده بود.

منابع «العربیه» پیشتر خبر داده بودند که هیئت کره‌‌جنوبی بنا به دعوت رسمی نماینده اتحادیه اروپا راهی وین نشده، بلکه با هماهنگی هیئت ایرانی به وین رفته است.

در راستای همین گفت‌وگوها، ایالات متحده آمریکا هفته گذشته به کره‌جنوبی اجازه داد تا غرامت معوقه خود را به یک شرکت ایرانی تحت عنوان «گروه دیانی» پرداخت کند.

دیانی که بزرگترین سهام‌دار گروه صنعتی «انتخاب» تولید‌کننده لوازم الکترونیکی است، در سال 2010 به‌دنبال تصاحب شرکت کره‌ای «دوو الکترونیکس» بود اما این خرید‌وفروش به شکست منتهی شد.

«مرکز بین‌المللی حل‌وفصل اختلافات سرمایه‌گذاری» در سال 2018 دولت کره‌جنوبی را موظف به پرداخت 62.9 میلیون دلار به گروه دیانی کرد.

شایان ذکر است که مذاکرات وین که از آوریل سال 2021 میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین آغاز شده هم‌اکنون در هشتمین دور آن در جریان است اما همچنان بی‌نتیجه مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید