پیش‌نویس «قرارداد 20 ساله» ایران و روسیه؛ سوغاتی رئیسی برای پوتین

این سفر تنها دو روز پس از مرحله به‌اجرایی درآمدن قرارداد 25 ساله ایران با چین که در حافظه تاریخی ایرانی‌ها به عنوان «قرارداد ترکمنچای دوم» به ثبت رسیده، صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که انتقادها در داخل ایران از قرارداد 25 ساله ایران و چین شدت گرفته و منتقدان آن را نقض «حاکمیت ملی» این کشور می‌دانند، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در سفر خود به مسکو، پیش‌نویس «قراردادی 20 ساله با روسیه» را به همراه خود برد.

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، چهارشنبه، 19 ژانویه در مصاحبه با خبرگزاری «مهر» اعلام کرد، مقامات ارشد تهران و مسکو پیشتر توافق کرده بودند که قراردادی 20 ساله «یا بیشتر» بین این دو کشور منعقد شود.

او در این زمینه افزود، پیش‌نویس این قرارداد به مقامات روسیه تحویل داده خواهد شد تا پس از بررسی آن توسط کرملین، توافق نهایی با این کشور حاصل شود.

ابراهیم رئیسی، در دومین سفر خارجی مهم خود، امروز وارد مسکو، پایتخت روسیه شد.

به گفته رسانه‌های ایران، این سفر به دعوت ولادیمر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه صورت گرفته و قرار است به‌جز دیدار دو رئیس‌جمهوری، رئیسی در پارلمان این کشور نیز سخنرانی کند.

این سفر تنها دو روز پس از مرحله به‌اجرایی درآمدن قرارداد 25 ساله ایران با چین که در حافظه تاریخی ایرانی‌ها به عنوان «قرارداد ترکمنچای دوم» به ثبت رسیده، صورت می‌گیرد.

جلالی درباره موضوعاتی که بین رئیسی و همتای روس او مطرح خواهد شد نیز گفت: «مسائل بین‌المللی، منطقه‌ای، امنیتی و گسترش روابط اقتصادی» از جمله موضوعات مطرح‌شده خواهد بود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پیش از این در نشستی مطبوعاتی گفته بود، موضوعاتی نظیر برجام و امنیت منطقه خلیج نیز در این دیدار مطرح خواهد شد.

با این وجود به گفته جلالی، در این سفر قرار نیست متن مکتوبی و یا قراردادی بین رئیسی و پوتین امضا شود.

این سفر رئیسی که از مدت‌ها پیش بحث‌های زیادی را در میان عموم و نخبگان ایرانی برانگیخته است در حالی انجام خواهد شد که از یک سو بسیاری از مردم ایران در شبکه‌های اجتماعی رابطه مسکو با تهران را یک رابطه استعماری و در تضاد با منافع ملی کشورشان توصیف می‌کنند و از سوی دیگر حامیان دولت اصول‌گرای رئیسی آن را سفری حائز اهمیت راهبردی و برد‌- برد می‌خوانند.

قرارداد ایران و روسیه در حالی«راهبردی» خوانده می‌شود که دیگر قرارداد این کشور با چین نیز عنوان «راهبردی» به خود دارد. قراردادی که جزئیات و مفاد آن تا به ‌الان منتشر نشده است.

جمهوری اسلامی در حالی از اهمیت «توسعه روابط با شرق» می‌گوید که یکی از شعارهای اصلی این رژیم در آغاز شکل‌گیری خود، شعار «نه شرقی،نه غربی؛ جمهوری اسلامی» بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید