جزئیات جدید از جان‌باختن دو شهروند عرب اهوازی هنگام عبور از مرز ایران و ترکیه

زهرا مغینمی با وجود داشتن ویزای هلند از سوی مقامات امنیتی ایران ممنوع الخروج شده و مجبور می‌شود به همراه نادر بریهی، برادر همسر خود در شرایط سخت برفی به‌طور قاچاق از مرز ترکیه عبور کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

زهرا مغینمی، 32 ساله و نادر بریهی، 50 ساله دو شهروند عرب اهوازی، یک‌شنبه، 26 دی در تلاش برای خروج از ایران در مرز با ترکیه گرفتار برف و کولاک شده و جان خود را از دست دادند.

مغینمی با این که دارای ویزای الحاق به خانواده از کشور هلند بود و طبق برنامه قرار بود 10 دی ماه از فرودگاه امام خمینی تهران به سوی آمستردام پرواز کند، در لحظات آخر توسط ماموران لباس شخصی به اتاقی در فرودگاه هدایت شده و مورد بازجویی و توهین قرار می‌گیرد.

زهرا مغینمی
زهرا مغینمی

در جریان این بازجویی، ماموران با تهدید و ارعاب به زهرا می‌گویند که او «عرب» است و تلاش دارد با هدف فعالیت‌های ضد امنیتی به شوهرش «جادر بریهی» در هلند ملحق شود.

جادر بریهی که از سال 2015 در هلند اقامت دارد و پس از سه سال تلاش پیگیر موفق شده بود ویزای الحاق به خانواده برای همسرش تهیه کند، تاکید کرده که زهرا هیچ فعالیت سیاسی نداشته و خانمی خانه‌دار بوده است. او ادعاهای ماموران امنیتی جمهوری اسلامی را کذب دانسته و اظهار داشت که تنها به دلیل عرب بودن و سیاست‌های تبعیض‌آمیز جمهوری اسلامی از خروج قانونی همسرش جلوگیری شده است.

ماموران فرودگاه به زهرا مغینمی اطلاع می‌دهند که او از 13 مرداد 1400 با حکم شعبه 12 دادگاه انقلاب اهواز ممنوع الخروج شده است. آنها به وی می‌گویند که شاکی خصوصی داشته است اما به زهرا نمی‌گویند که شاکی او کیست و در نهایت با دادن رسید ضبط پاسپورت، او را از اتاق بازجویی اخراج می‌کنند.

رسید ضبط پاسپورت زهرا مغینمی در فرودگاه امام خمینی تهران
رسید ضبط پاسپورت زهرا مغینمی در فرودگاه امام خمینی تهران

بریهی گفت که ادعای وجود شاکی خصوصی ترفند نیروهای امنیتی برای ارجاع همسرش به اهواز و بازداشت او در آنجا بوده است.

این سنگ‌اندازی‌های فراقانونی از سوی مسئولان جمهوری اسلامی در حالی است که دولت جدید ایران بارها از زبان مقاماتی چون ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه و ذبیح الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه از تسهیل شرایط رفت و آمد ایرانیان ساکن خارج و شهروندان دوتابعیتی سخن گفته بودند. وزارت خارجه دولت رئیسی نیز از راه‌اندازی یک سامانه برای حل مشکل خارج‌نشین‌ها و دادن ضمانت مبنی بر نبود مشکل در صورت تردد آنها به کشور خبر داده بود.

نادر بریهی، برادر همسر زهرا مغینمی
نادر بریهی، برادر همسر زهرا مغینمی

زهرا پس از بازگشت به اهواز طبق گفته ماموران به شعبه 12 دادگاه انقلاب مراجعه می‌کند اما قاضی شعبه به او می‌گوید که هیچ شاکی خصوصی ندارد و باید برای حل مشکل خود به ستاد خبری وزارت اطلاعات در منطقه امانیه اهواز مراجعه کند.

همزمان جادر شوهر زهرا مشکل پیش آمده را با مقامات وزارت خارجه هلند در میان می‌گذارد و در نهایت تصمیم گرفته می‌شود که ویزای دومی برای او صادر و از طریق سفارت هلند در ترکیه به او ابلاغ شود.

نامه سفارت هلند در تهران درباره صدور ویزا برای خانم مغینمی
نامه سفارت هلند در تهران درباره صدور ویزا برای خانم مغینمی

اما مشکل این بود که زهرا ممنوع الخروج شده بود و نمی‌توانست به طور معمول از ایران خارج شود.

زهرا مغینمی در اهواز چندین بار توسط ستاد خبری به صورت تلفنی تهدید و از او خواسته می‌شود هر چه سریعتر خودش را به اداره اطلاعات اهواز معرفی کند. اما او به‌دلیل نبود هیچ گونه فعالیت و فقدان شاکی و بیم از تبعات بعدی از حضور در ستاد خبری امتناع می‌کند و با مشورت همسر خود و برخی آشنایان تصمیم می‌گیرد به همراه نادر بریهی، برادر همسر خود به شهرستان «خوی» رفته و از آنجا قاچاقی از ایران به‌سوی ترکیه خارج شود.

در آخرین تماسی که زهرا با همسرش داشت از امیدها و بیم‌هایش سخن می‌گوید. او به امید دیدار با همسر خود ریسک عبور از برف و کولاک را به جان می‌خرد اما شرایط مجال دیدار را از آنها می‌گیرد.

زهرا به همراه برادر همسر خود شبی را در خوی سپری می‌کنند تا منتظر باریدن برف شوند و در شرایط برفی به دور از ماموران ایران و ترکیه از مرز عبور کنند. قاچاق‌بر به آنها گفته بود تنها در شرایط سخت جوی است که احتمال حضور ماموران مرزی ترکیه کمتر می‌شود.

روز بعد از آن زهرا، نادر و جمعی دیگر از ایرانیان در شرایط سخت برفی و به امید زندگی بهتر و فرار از جهنم امنیتی، سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی وارد ترکیه شده اما پس از مدتی پیاده‌روی با گشت مرزی ترکیه روبرو و بازداشت می‌شوند. ماموران مرزی ترکیه در آن شرایط سخت آنها را وادار به بازگشت کرده و در مسیر بازگشت زهرا مادر یک فرزند و نادر پدر چهار فرزند به دلیل سرما و گم‌شدن در کوه جان خود را از دست می‌دهند.

نادر بریهی به همراه فاروق، حارث و اسامه سه پسر خویش
نادر بریهی به همراه فاروق، حارث و اسامه سه پسر خویش

جادر پس از این حادثه هولناک با آخرین ویدیو و دو ویزای زهرا تنها ماند و البته پرسشی که چرا مقامات ایرانی مانع خروج قانونی زنی خانه‌دار شده، او و برادر همسرش را عامدانه به سوی قتلگاه هدایت کرده و پنج فرزند آنها را یتیم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید