برگزاری اولین دادگاه حبیب فرج‌الله چعب شهروند ایرانی -سوئدی ربوده شده

چعب در سفری به استانبول توسط یک باند قاچاق بین‌المللی به رهبری «ناجی شریف زیندشتی» ربوده و از طریق مرز زمینی به نهادهای اطلاعاتی ایران تحویل داده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده حبیب‌ فرج‌الله‌چعب، معروف به حبیب اسیود، دبیرکل جنبش «النضال» از گروه‌های عرب اهوازی مخالف جمهوری اسلامی سه‌شنبه 28 دی در شعبه 26 دادگاه انقلاب ایران برگزار شد.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران پیشتر کیفرخواستی شامل 8 اتهام از جمله «طراحی و اجرای عملیات‌های بمب‌گذاری» را به حبیب اسیود ابلاغ کرده بود.

نماینده دادستان در اولین جلسه دادگاه اتهامات فرج‌الله چعب را «فساد فی الارض از طریق ایجاد گروه باغی حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز» و «بمب‌گذاری‌هایی که منجر به کشته‌شدن 74 نفر از شهروندان شده» عنوان کرد.

حبیب فرج‌الله چعب، شهروند ایرانی – سوئدی در اکتبر 2020 در سفری به استانبول و ساعاتی پس از ورود به ترکیه توسط یک باند قاچاق بین‌المللی به رهبری «ناجی شریف زیندشتی» ربوده و از طریق مرز زمینی به نهادهای اطلاعاتی ایران تحویل داده شد.

در همین رابطه دادستانی استانبول علیه دوازده نفر از مظنونان پرونده ربودن اسیود در خاک ترکیه، که همگی با باند زیندشتی مرتبط بودند، ادعانامه صادر کرد.

دادستانی استانبول خواستار صدور محکومیت 8 تا 22 سال زندان برای عاملان و مجریان ربودن اسیود شده است.

گروه النضال با رد اتهامات وارده به رهبر خود، کیفرخواست صادره علیه حبیب اسیود را غیر معتبر دانسته و تاکید کرده اتهامات وارده علیه اسیود صحت ندارد.

اعترافات تلویزیونی

تلویزیون رسمی ایران پیشتر اعترافات اجباری اسیود را با عنوان «صلح فقط برای من» منتشر کرد. در این فیلم تلاش شد دولت سوئد و برخی دولت‌های اروپایی حامی گروه‌هایی چون‌ «النضال»، «پژاک» و «جیش‌العدل» نشان داده شوند.

حکومت ایران بارها اعترافات اجباری مخالفان که علیه خود، اعضای خانواده و دوستان نزدیک خویش سخن می‌گویند را از تلویزیون پخش کرده است.

بسیاری از این افراد پس از آزادی گفته‌اند که با شکنجه و تهدید مجبور به اعتراف شده و به زور و با دادن وعده‌های دروغین از آنها خواسته شده در برابر دوربین علیه خود و دیگران سخن بگویند.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر با به کارگیری گروه‌های تبهکار بین‌المللی و با استفاده از نیروهای زن وابسته به نهادهای اطلاعاتی خویش موسوم به «پرستوهای اطلاعاتی» اقدام به ربودن مخالفان خود از برخی کشورهای دیگر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید