خطیب‌زاده: در صورت شکست مذاکرات وین «پلن بی» ایران برای آمریکا جذاب نخواهد بود

سخنگوی وزارت خارجه کوتاه‌آمدن ایران از برخی مواضع خود در وین را تکذیب کرد و گفت، تهران خط قرمزهای خود را فراموش نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا مبنی بر «پلن بی» واشینگتن در قبال ایران گفت، ایران نیز پلن بی دارد که برای آمریکا «جذابیت» نخواهد داشت.

خطیب‌زاده در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه مدعی شد که «بن‌بست لاینحلی» در مذاکرات وجود نداشته و با اشاره به مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا گفت، این مذاکرات غیرمستقیم «پیشرفت‌هایی را داشته است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه گفت، اختلافات مهمی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین باقی‌مانده است و هیئت‌های مذاکره‌کننده منتظر «تصمیمات سیاسی» آمریکا در زمینه رفع تحریم‌ها هستند.

او در این زمینه افزود، تهران خواستار لغو همه تحریم‌ها بر اساس آنچه در برجام آمده است و به «برچسب‌های جعلی» این تحریم‌ها اهمیتی نمی‌دهد.

واشینگتن پس خروج از برجام، به‌دلیل فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه، آزمایش موشک‌های بالیستیک و نقض حقوق بشر تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرد.

خطیب‌زاده با اشاره به این‌که «بسیاری از اختلافات بین مذاکره‌کنندگان در وین حل شده است» گفت: «به وزیر خارجه آمریکا توصیه می‌کنم تمام تلاش را بکند پلان آ به نتیجه برسد.»

او در ادامه کوتاه‌آمدن ایران از برخی مواضع خود در وین را تکذیب کرد و گفت، تهران خط قرمزهای خود را فراموش نخواهد کرد.

به گفته خطیب‌زاده، «تضمین‌های سه‌گانه‌ای که آمریکا مجددا نظام بین‌الملل را به سخره نخواهد گرفت و هیچ دولتی در آمریکا از سازوکارهای برجام بر ضد برجام استفاده نکند و تضمین‌هایی که انتفاع ایران را تضمین کند. در هر توافقی این‌ها باید باشد.»

یک منبع آگاه، یک‌شنبه 2 ژانویه، به پایگاه خبری «نور نیوز»، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت این کشور خبر داده بود که تیم مذاکره‌کننده ایران در وین، از برخی مطالبات خود دست کشیده است. به گفته این پایگاه خبری: «روسیه و چین، ایران را متقاعد کرده‌اند برخی خواسته‌های حداکثری خود [در مذاکرات وین] را کنار بگذارد.»

آخرین دور مذاکرات

آخرین دور این مذاکرات با هدف برجام و با مشارکت کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و چین، دوشنبه 27 دسامبر در وین، پایتخت اتریش از سرگرفته شد.

پیش‌بینی می‌شود که دور هشتم، آخرین مرحله از این گفت‌وگوها بوده و چندین هفته به طول بینجامد.

منابع دیپلمات اروپایی پیشتر ضمن هشدار از تعویق این مذاکرات و یا طولانی‌تر کردن آن، تصریح کرده بودند که زمان برای احیای برجام رو به اتمام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید