وزارت کشور ایران مدعی شد صدای انفجار شب گذشته «رعد و برق» بود

فرماندار اسدآباد همدان شب گذشته گفته بود «ابتدا گمان رفت که صدای رعد و برق با توجه به شرایط جوی است، اما این امکان رد شد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین ذولفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران، یک‌شنبه 26 دی، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا» ادعا کرد که علت صدای مهیب انفجار شب گذشته در اسدآباد همدان، «رعد و برق» بوده و «حادثه خاصی رخ نداده است.»

برخی رسانه‌های ایران و کاربران شبکه‌های اجتماعی شب گذشته از شنیده‌ شدن صدای انفجارهای مهیب در شهرهای غربی ایران از جمله کرمانشاه، همدان و سنندج در آخرین ساعات شامگاه شنبه خبر داده بودند.

به گزارش برخی خبرگزاری‌ها، شدت صدا در برخی نقاط، مردم را مجبور به ترک خانه‌‌های خود کرد.

پس از گذشت بیش از 12 ساعت از این واقعه، مقامات جمهوری اسلامی سخنان متناقضی در این‌باره گفته‌اند.

مهدی باب‌الحوائجی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان درباره شنیده‌شدن صدای انفجارهای شب گذشته در غرب ایران گفت که تا این لحظه احتمال می‌دهیم منشاء این صداها مربوط به «برخی اقدامات آموزشی» بوده باشد.

پایگاه خبری «صابرین‌نیوز» نزدیک به سپاه پاسداران ایران نیز ضمن تایید شنیده‌شدن این انفجار‌ها دلیل آن را «رزمایش بزرگ پدافند هوایی ایران برای آزمایش سامانه‌های پدافند هوایی جدید» اعلام کرده بود.

مسئولان قرارگاه مشترک پدافند هوایی «خاتم الانبیا» اما ضمن رد این ادعا‌ها اعلام کردند: «شب گذشته هیچ گونه رزمایش، تمرین و اقدامات عملیاتی در شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور صورت نگرفته و کلیه گمانی زنی‌ها در این خصوص تکذیب می‌شود.»

همزمان با این رویداد، شب گذشته اعلام شد که تمام پروازها در آسمان غرب کشور متوقف شده است.

ابوالقاسم جلالی، معاون سازمان هواپیمایی ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» ضمن تایید این موضوع گفت: «توقف پروازها در آسمان غرب کشور تنها به دلیل ناپایداری شرایط جوی در این مسیر است».

جلالی گفت، صبح امروز نیز چند پرواز دیگر در این مسیرها «لغو شده است.»

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی و نظامی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی از سوی مقامات جمهوری اسلامی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند مقابل «تهدیدها» و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها را مدنظر دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size