مقام مسئول ایرانی از افزایش میل به «تغییرات اساسی» در کشور خبر داد

طبق یک پیمایش رسمی، 45 درصد مردم ایران بر این باورند که مقامات دولتی قوانین را رعایت نمی‌کنند و 50 درصد هم معتقدند که عدالت در ایران اجرا نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تقی رستم‌وندی، رئیس سازمان امور اجتماعی ایران با اشاره به این که «ظرف سالیان اخیر با افزایش فشار اقتصادی و معیشتی تاب‌آوری مردم کاهش یافته»، گفت، میل به ایجاد «تغییرات اساسی» در کشور در حال افزایش است.

رستم‌وندی یکشنبه 26 دی در همایش «مواجه با آسیب‌های اجتماعی» اظهار داشت، شاخص میل به اعتراض از نشان‌گرهای مهم است. این اعتراض می‌تواند در قالب رفتارهای هنجارشکنانه یا کج روی خود را نشان دهد.

وی با اشاره به شاخص گرایش به حکومت غیردینی تصریح کرد: «اگر احساس کنیم به‌دلیل ناکارآمدی‌ها، نگرش مردم به سمتی می‌رود که گویا حکومت دینی در حل چالش‌های کشور موفق نیست و شاید حکومت دیگری نظیر حکومت سکولار و غیردینی می‌تواند مشکلات کشور را حل کند، آن زمان زنگ خطر برای ما به صدا در می‌آید.»

ایران در سال‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر اعتراضات سراسری در همه حوزه‌های سیاسی، معیشتی، صنفی، قومی و زیست‌محیطی بوده است.

رستم‌وندی ادامه داد که براساس یک پیمایش، 45 درصد مردم بر این باورند که «مسئولان» قوانین را رعایت نمی‌کنند.

این مقام مسئول افزود: «در همین پیمایش مردم این اعتقاد را دارند که 50 درصد عدالت اجرا نمی‌شود و میزان اجرای آن کم است، اگر در جامعه عدالت نباشد مردم به فکر برقراری عدالت خواهند بود و تلاش می‌کنند که (خود) عدالت را برقرار و ظلم را جبران کنند.»

فساد و رانت‌خواری سیستماتیک و افزایش فشارهای اقتصادی و سقوط نسبت قابل توجهی از مردم به زیر خط فقر باعث تعمیق شکاف‌ها در جامعه ایران شده که شرایط را برای ادامه و گسترش اعتراضات مهیا کرده است.

افزایش خودکشی و حاشیه‌نشینی

رستم‌وندی همچنین درباره معضل «خودکشی» در ایران گفت: «سالیانه در کشور حدود 100 هزار نفر اقدام به خودکشی می‌کنند که البته مرگ و میر ناشی از این اقدامات حدود 5 هزار تا 5500 نفر است، با این حال اگر این سیر صعودی مدیریت نشود در آینده نه چندان دور در رده کشورهایی قرار خواهیم گرفت که میزان خودکشی در آن نگران کننده است.»

او‌ به بحران «حاشیه‌نشینی» نیز اشاره کرد و گفت که 11 تا 13 میلیون نفر در سکونتگاه‌های غیر رسمی زندگی می‌کنند.

اخیرا ویدیوهای فراوانی از خوابیدن شهروندان ایرانی در اتوبوس‌ها و ایستگاه‌های اتوبوس و مترو در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و به گفته برخی مقامات مسئول به‌دلیل گرانی اجاره‌بها و تنگدستی مردم، پدیده اجاره انبارهای کالا و پشت‌بام منازل نیز در ایران رواج یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید