ابهام در اجرای قرارداد 25 ساله ایران با چین

وزیر خارجه ایران در سفر اخیرش به چین به جزییات مفاد سند قرارداد میان دو کشوراشاره‌ای نکرد اما آن را قراردادی راهبردی خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران به چین در روز جمعه 14 ژانویه قرارداد بیست و پنج ساله میان این دو کشور به مرحله اجرایی رسید.

امیرعبداللهیان که به دعوت «وانگ یی» همتای چینی خود به پکن رفت در میان خبرنگاران از «شروع اجرای توافق جامع همکاری‌های راهبردی ایران با چین» خبر داد. او همچنین افزود که حامل پیام کتبی ابراهیم رئیسی به رئیس‌جمهور چین است.

وزیر خارجه ایران به جزییات مفاد سند قرارداد اشاره‌ای نکرد اما آن را قراردادی راهبردی خواند.

مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز در توضیح قرارداد گفت: «این که می‌گویند سند اجرایی شده به این معناست که سند آماده است که پروژه‌ها در آن تعریف شود. با تعریف پروژه‌ها می‌توان قرادادهایی را منعقد و آن را اجرایی کرد.»

جزییات قرارداد بیست و پنج ساله ایران و چین تاکنون در اختیار افکار عمومی قرار نگرفته است اما امیرعبداللهیان آن را در راستای منافع هر دو کشور خواند و افزود: «روابط و مناسبات تهران و پکن در همه زمینه‌ها رو به گسترش است و مشارکت و همکاری‌های راهبردی 25 ساله دو کشور با رویکرد برد- برد است.»

او همچنین به خبرنگاران گفت، با موافقت هیات دولت قرار است چین در بندرعباس سرکنسولگری باز کند.

قرارداد مبهم

ابهامات درباره قرارداد بیست و پنج ساله ایران با چین هنگامی شدت یافت که علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس ایران با دستور مستقیم رهبر جمهوری اسلامی به‌جای دولت روحانی، مسئولیت پیگیری و به سرانجام رساندن این قرارداد را به‌عهده گرفت.

لاریجانی پس از رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، این مسئولیت را به دولت رئیسی واگذار کرد.

قرارداد ایران و چین در حالی اجرایی می‌شود که سال گذشته طراز تجاری ایران و چین منفی بوده و ایران بیش از صادراتش، از چین کالا وارد کرده است. در دوره مذکور صادرات چین به ایران حدود ده میلیارد دلار و واردات آن کشور حدود نه میلیارد دلار برآورد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید