یک منبع ایرانی از کاهش موارد اختلافی در مذاکرات وین خبر داد

این منبع به خبرگزاری ایرنا گفته در مرحله‌ای از مذاکرات قرار داریم که در خصوص مسائل دشوار مشغول رایزنی هستیم و این‌که چطور می‌توانیم مسائل توافق‌شده را به کلمات تبدیل و در سند وارد کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک منبع آگاه ایرانی درباره مذاکرات اتمی وین گفت که بسیاری از موارد اختلافی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» حل شده و هیات‌های مذاکره‌کننده در حال گفت‌وگو درباره نحوه اجرای توافق احتمالی هستند.

خبرگزاری ایرنا، شنبه 15 ژانویه به نقل از منبعی که نخواست نامش منتشر شود، نوشت: «اکنون در مرحله‌ای از مذاکرات قرار داریم که در خصوص مسائل دشوار مشغول رایزنی هستیم و این‌که چطور می‌توانیم مسائل توافق‌شده را به کلمات تبدیل و در سند وارد کنیم.»

او در ادامه افزود که بسیاری از مسائل مربوط به تحریم‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای ایران حل شده است و تاکید کرد: «اکنون به‌طور فزاینده‌ای بر ضمیمه سوم در مورد نحوه اجرا و توالی (توافق احتمالی) کار می‌کنیم.»

این منبع آگاه به ایرنا گفت، توالی توافق احتمالی، مربوط به اقداماتی است که تهران و واشینگتن باید برای اجرای کامل توافقات سال 2015 صورت دهند.

او همچنین از لزوم راستی‌آزمایی این اقدامات سخن گفت و تصریح کرد: «سرگرم بحث بر سر جزئیات هستیم. این یکی از ملال‌آورترین، طولانی‌ترین و سخت‌ترین بخش مذاکره است، اما برای رسیدن به هدف کاملا ضروری است.»

هشدار مجدد آمریکا

از سوی دیگر، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز با اشاره به «برخی پیشرفت‌ها» در وین گفت، اگر دو طرف بازگشتی مشترک به تعهدات خود نداشته باشند، واشینگتن وادار خواهد شد تا «روشی متفاوت» را در نظر بگیرد.

او در ادامه تصریح کرد: «رئیس‌جمهوری چند هفته پیش از تیم خود خواست تا طیف وسیعی از گزینه‌ها [در برابر ایران] را آماده کنند. آن‌ها نیز این کار را انجام دادند ولی مسلماً ترجیح ما همیشه دیپلماسی است.»

ساکی اظهارات آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور مبنی بر «فرصت چند هفته‌ای» نجات توافق هسته‌ای ایران را نیز تایید کرد.

آنتونی بلینکن پنج‌شنبه 13 ژانویه هشدار داده بود که تنها «چند هفته» برای نجات توافق هسته‌ای با ایران فرصت باقی‌مانده و اگر مذاکرات به شکست بیانجامد، واشینگتن «گزینه‌های دیگری» را بررسی خواهد کرد.

او گفت:‌ «زمان ما خیلی خیلی کم است، چرا که ایران در حال نزدیک و نزدیک‌تر شدن به نقطه‌ای است که بتواند در بازه زمانی کوتاهی مواد شکاف‌پذیر کافی برای استفاده در سلاح هسته‌ای تولید کند.»

پیش از این نیز حدود 100 قانونگذار جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستند تا مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای را متوقف کرده و تحریم‌های دوران ترامپ را بی‌کم و کاست درباره ایران اجرا کند.

دور هشتم مذاکرات وین از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در جریان است و خبرهایی از کندی مذاکرات و همزمان انجام اقدامات ایران برای پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود منتشر شده است.

دیپلمات‌ها و مذاکره‌کنندگان حاضر در وین در روزهای گذشته از دستیابی به برخی پیشرفت‌ها خبر دادند اما با این وجود تاکید کردند که هنوز اختلافاتی به‌ویژه نگرانی از تسریع در برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید