تجمع سراسری معلمان ایران؛ بازداشت تعدادی از معترضین توسط نیروهای امنیتی

معلمان با شعارهایی چون «معلم به پا خیز برای رفع تبعیض» به شرایط اقتصادی خود و مصوبه اخیر مجلس اعتراض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معلمان ایران پنجشنبه 23 دی برای چهارمین بار طی دو ماه اخیر و با هدف بهبود شرایط حقوقی و آزادی همکاران زندانی خود برابر ادارات کل آموزش و پرورش تجمع اعتراضی برگذار کردند.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، نیروهای امنیتی ایران در بسیاری از شهرها به بازداشت معلمان معترض اقدام کردند. در شیراز ماموران پلیس پیش از آغاز اعتراض مقابل درب اداره آموزش و پرورش این شهرستان ایستاده بودند و به محض حضور معلمان معترض به بازداشت بسیاری از آنها پرداختند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هم از بازداشت محسن عمرانی و محمود ملاکی، دو فعال صنفی معلمان در بوشهر و پیروز نامی، دبیر هیئت مدیره کانون صنفی معلمان خوزستان در اهواز طی تجمع سراسری پنجشنبه معلمان خبر داد.

این شورا پیشتر با صدور بیانیه‌ای ضمن طرح خواسته‌های معلمان، خواستار حضور همه فرهنگیان کشور در تجمع اعتراضی امروز شده بود.

در بیانیه این شورا آمده که فرهنگیان به «مصوبه ناقص رتبه‌بندی و عدم اجرای آن توسط دولت، بی‌توجهی به لایحه همسان‌سازی بازنشستگان، عدم پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت فرهنگیان و تداوم زندان فعالین صنفی و معلمــان دربند» اعتراض داشته و تجمع می‌کنند.

در تجمعات سراسری امروز معلمان شعارهایی چون «معلم به پا خیز، برای رفع تبعیض»، «اجرای همترازی، بدون حقه‌بازی» و «معلم زندانی آزاد باید گردد» سر داده شد.

شورای هماهنگی فرهنگیان همچنین به «کیفیت نازل اجرای آموزش رایگان و تداوم کالایی‌کردن آموزش» و «سیستم آموزشی بی‌محتوا» انتقاد کرده و خواستار طرح این موضوعات در اعتراض سراسری معلمان شده است.

پیش از این مجلس ایران بودجه اختصاص داده شده به لایحه رتبه‌بندی معلمان را به بهانه کاهش بار مالی دولت از 25 هزار میلیارد تومان به 12 هزار میلیارد تومان کاهش داد.

در این لایحه همچنین کارمندان ادارات آموزش و پرورش از طرح رتبه‌بندی حذف شده و مشمول این لایحه نشده‌اند.

تصویب این لایحه واکنش اعتراض‌آمیز معلمان را برانگیخت و شورای هماهنگی فرهنگیان آن را اقدامی ناکافی و حقه‌آمیز برای خاموش‌کردن صدا و اعتراض حق‌طلبانه معلمان برشمرد.

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با هدف ارعاب و ممانعت از ادامه اعتراضات فرهنگیان طی ماه‌های اخیر به احضار و تهدید بسیاری از آنها اقدام کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید