حضور محسن رضایی در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه خشم آرژانتین را برانگیخت

محسن رضایی و اکبر هاشمی‌رفسنجانی از جمله متهمان بمب‌گذاری در مرکز همیاری یهودیان آرژانتین در سال 1994 هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حضور محسن رضایی، از متهمان پرونده بمب‌گذاری مرکز یهودیان بوئنوس آیرس در مراسم تحلیف دانیل اورتگا، رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه باعث خشم مقامات آرژانتین شد.

سانتیاگو کافیرو، وزیر خارجه آرژانتین، سه‌شنبه 11 ژانویه در اظهاراتی حضور محسن رضایی در این مراسم را «اهانت به سیستم قضایی آرژانتین و توهینی به قربانیان این حمله وحشیانه تروریستی» خواند.

رضایی که فرمانده پیشین سپاه پاسداران ایران است، توسط آرژانتین و پلیس بین‌الملل به‌دلیل مشارکت در حمله به مرکز همیاری یهودیان موسوم به «آمیا» در سال 1994 تحت تعقیب است.

پلیس بین‌الملل «اینترپل» نام او را در فهرست «اعلان قرمز» که بالاترین سطح هشدار است، قرار داده است.

دانیل اورتگا در انتخاباتی که به‌گفته کارشناسان غربی «دستکاری شده بود» برای چهارمین بار پیروز شد. ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز برخی از اعضای دولت او را تحریم کرده‌ بودند.

مخالفان دولت آرژانتین نسبت به حضور دانیل کاپیتانیچ، سفیر این کشور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه که خود متهم به نقض حقوق بشر است، اعتراض کردند.

به گفته فول‌ویو پومپئو، دبیر روابط بین‌الملل در حزب «پرو» که از احزاب مخالف دولت این کشور است، دولت آرژانتین به‌دلیل ارسال سفیر خود به این مراسم، در حمله تروریستی آمیا شریک جرم است.

در جریان حمله به مرکز همیاری یهودیان در ژوئیه 1994، 85 نفر کشته شدند.

برخی از مقامات آرژانتین در سال‌های گذشته از جمله کریستینا فرناندس، رئیس‌جمهوری سابق این کشور به‌دلیل پنهان‌سازی مدارکی که نقش ایران در این حمله را نشان می‌داد، مورد اتهام قرار گرفتند.

ارتباط ایران و حزب‌الله با این حمله از مدت‌ها پیش مطرح شده است.

تحقیقات آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی در این پرونده، منجر به قرار گرفتن نام 6 ایرانی و یک شهروند لبنان از سال 2007 در فهرست «افراد تحت تعقیب» اینترپل شد.

یک روز پیش از این‌که نیسمان علیه نقش کریستینا فرناندس در مخفی‌سازی شواهد این پرونده در دادگاه شهادت دهد، جسد او توسط پلیس آرژانتین پیدا شد.

بر اساس تحقیقات او، ایران با طراحی این نقشه به حزب‌الله دستور حمله به مرکز یهودیان بوئنوس آیرس را داده بود.

تلاش‌های نیسمان برای محاکمه پنج مقام ایرانی از جمله محسن رضایی و اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رئیس‌جمهوری وقت ایران توسط دولت فرناندس نادیده گرفته شد.

کریستینا فرناندس در سال 2013 توافقی را با ایران امضا کرد تا کمیته‌ای مشترک با تهران تشکیل شده و در این پرونده تحقیق صورت گیرد.

محسن رضایی هم‌اکنون به‌عنوان معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری ایران مشغول به‌فعالیت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size