ایران از احتمال «توافق موقت» در مذاکرات اتمی وین خبر داد

دور هشتم مذاکرات وین از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در جریان است و خبرهایی از کندی مذاکرات و همزمان انجام اقدامات ایران برای پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود منتشر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره توافق موقت یا دائم در مذاکرات اتمی وین گفت که پیشنهادات 1+4 برای «توافق موقت» ایده‌آل ما نیست اما در دست بررسی بوده و پذیرفته یا رد نشده است.

جلال‌زاده، چهارشنبه 22 دی، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا» با اشاره به وجود «بی اعتمادی» میان دو طرف مذاکره‌کننده در وین مدعی شد که «کارشکنی‌های دولت آمریکا، ما را به این باور می‌رساند که آنان با بازگشت به برجام در تلاش خواهند بود تا از امتیازات برجامی برای محدودسازی (ایران) استفاده کنند.»

او با بیان اینکه بازگشت آمریکا در جریان توافق موقت مد نظر نیست، عنوان کرد، «طرف‌های غربی از طولانی‌شدن و بی‌نتیجه ماندن مذاکرات نگران هستند» و به همین دلیل «پیشنهاد توافق موقت» ارائه داده‌اند.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران با اشاره به تعهد دولت در قانون اقدام راهبردی، گفت: «هرچند اولویت و هدف ما رسیدن به یک توافق دائمی است ولی باید اذعان کنیم که توافق موقت لطمه‌ای به قانون اقدام راهبردی مجلس وارد نمی‌کند.»

دور هشتم مذاکرات وین از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در جریان است و خبرهایی از کندی مذاکرات و همزمان انجام اقدامات ایران برای پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود منتشر شده است.

نگرانی غرب از کندی مذاکرات

در همین رابطه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی عنوان کرد که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» شاهد پیشرفت کمی بوده و باید سرعت آن را با سرعت پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران متناسب کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت، با وجود دستیابی به برخی پیشرفت‌ها در ماه دسامبر، ایران و قدرت‌های جهانی هنوز فاصله زیادی با احیای برجام دارند.

وزیر خارجه فرانسه با اشاره به فعالیت‌های هسته‌ای ایران، دستیابی به یک توافق در این مذاکرات را امری «ضروری و حیاتی» خواند و در این زمینه تصریح کرد: «در مرحله خطرناکی هستیم. ایران به مرحله ماقبل آخر رسیده است.»

پیشتر مقامات اسرائیلی خبر داده بودند که ایران در حال غنی‌سازی 90 درصدی اورانیوم است. رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم فاصله ایران با غنی‌سازی 90 درصدی را «کوتاه» عنوان کرده بود.

دیپلمات‌ها و مذاکره‌کنندگان حاضر در وین در روزهای گذشته از دستیابی به برخی پیشرفت‌ها خبر دادند اما با این وجود تاکید کردند که هنوز اختلافاتی به‌ویژه نگرانی از تسریع همزمان برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید