نه سال حبس در مرکز نگهداری مهاجران؛ روایت پناهجوی عرب ایرانی در استرالیا

مهدی هنگامی که از ایران فرار کرد، پسری 15 ساله بود. خانواده او از عرب‌های اهواز هستند که مورد اذیت و آزار دولت ایران قرار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «گاردین» در گزارشی به روایت مهدی، پناهجوی عرب ایرانی پرداخته است که در 15 سالگی و به‌وسیله یک قایق خود را به خاک استرالیا رساند. او جمعه گذشته 24 ساله شد و از آن زمان تاکنون در محل نگه‌داری پناهجویان و مهاجران غیرقانونی حبس شده است.

مهدی در گفت‌وگو با خبرنگار گاردین، روزهای خود را در هتل «پارک کارلتون» که دولت استرالیا برای نگه‌داری پناهجویان درنظرگرفته، «سخت» عنوان می‌کند.

به گفته خبرنگار گاردین، دسته‌بندی بین پناهجویان در این محل اعمال نمی‌شود و محلی برای بازداشت دائمی افراد خطرناک نیز درنظر گرفته نشده است.

با این وجود هتل پارک کارلتون چندی پیش به خود وضعیت عجیبی گرفت.

نواک جوکوویچ، تنیس‌باز صربستانی و نفر اول این رشته، چندی پیش به این محل نگه‌داری منتقل شده بود و در معرض خطر دیپورت قرار داشت.

انتقال جوکوویچ به این هتل، در آستانه تولد بیست و چهار سالگی مهدی بود.

مهدی در این زمینه می‌گوید: «ناامید کننده‌است. همه از من درباره نواک می‌پرسند. این‌که وضعیت هتل برای او چگونه است. اما آن‌ها درباره ما چیزی نمی‌پرسند. ما در اینجا برای ماه‌ها و سال‌ها حبس شده‌ایم.»

مهدی هنگامی که از ایران گریخت، پسری 15 ساله بود. خانواده او از عرب‌های اهواز هستند که مورد اذیت و آزار دولت ایران قرار گرفتند. خانواده او از خواستند که سرزمین مادری خود را ترک کرده و ترتیبی دادند که بتواند آزادی خود در آن سوی دنیا پیدا کند.

تقاضای پناهندگی مهدی به سرعت پذیرفته شد و او قانوناً تحت حمایت استرالیا است و این کشور نمی‌تواند او را به ایران دپیورت کند. اما به گفته خبرنگار گاردین، پذیرفته‌شدن درخواست پناهندگی او، آزادی را برایش به ارمغان نیاورده و هنوز نتوانسته زندگی جدیدی را آغاز کند.

او در این مدت شاهد آزادی بسیاری بوده که توانستند زندگی جدید خود را در استرالیا آغاز کنند. او همچنین شاهد مواردی بوده که عده‌ای از روی ناچاری خود را در محل نگه‌داری پناهجویان به آتش کشیدند. خود مهدی نیز بدون هیچ‌گونه دلیلی مورد ضرب و شتم و اذیت و آزار قرار گرفته و مدتی را نیز زندانی شده است.

بر اساس این گزارش، مهدی هیچ‌گاه جرمی انجام نداده و مورد اتهام قرار نگرفته است اما با این وجود و پس از گذشت 9 سال، هنوز طعم آزادی را نچشیده است.

او پیش‌تر به دلیل اعتراض به شرایط نگه‌داریش در این محل، تحت حبس قرار گرفته و توسط یک نگهبان به «مرگ» تهدید شد.

مهدی در مصاحبه خود با خبرنگار گاردین، از «هدر رفتن» بهترین سال‌های زندگی خود تاسف می‌خورد و می‌پرسد: «چرا بسیاری از پناهجویان، آزاد شده و توانستند زندگی خود را آغاز کنند اما این اتفاق برای من نمی‌افتد؟»

این پناهجوی 24 ساله به همراه عدنان، پسر عموی خود که به‌همراه وی وارد خاک استرالیا شده، در این محل نگه‌داری می‌شود.

‌هتل پارک کارلتون، پیش از این‌که توسط دولت استرالیا محلی برای نگه‌داری پناهجویان و مهاجران غیرقانونی درنظر گرفته شود، محل قرنطینه افراد مشکوک به کرونا بود.

به گفته گاردین، این هتل به‌دلیل شرایط نامساعد از جمله مسائل بهداشتی، تغذیه و عدم دسترسی به هوای آزاد، منبع 90 درصد موارد کویید در این ایالت بود.

وزارت کشور استرالیا به سوال خبرنگار گاردین درباره وضعیت مهدی پاسخی نداده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید