سپاه دیدار محرمانه سلامی با خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی را تایید کرد

به گفته سخنگوی سپاه، اسدی در این دیدار ضمن صحبت از «عقاید مذهبی» فرزندانش گفته است که آنان در «گرامیداشت» قاسم سلیمانی شرکت کرده بودند و قصد داشتند پس از عزیمت به کانادا برای او مراسمی برگزار کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران ایران ضمن تایید دیدار حسین سلامی، فرمانده سپاه با زهرا مجد و محسن اسدی‌لاری، والدین محمد‌حسین و زینت اسدی‌لاری از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، اظهارات منتشر شده آنها را «ناقص»، «جهت‌دار» و «تحریف‌شده» عنوان کرد.

شریف، دوشنبه 20 دی، در گفت‌وگو با وب‌سایت «سپاه نیوز»، گفت: «مادر محترمه شهیدان اسدی‌لاری در بیان چگونگی دیدار و نیز سخنان فرمانده کل سپاه با او و همسرش دچار اشتباه شده‌اند و پس از گذشت حدود دو سال از این اتفاق نقل ناقص، جهت‌دار و تحریف‌شده‌ای را ارائه کرده‌اند.»

پیش‌تر، روزنامه «شرق» در گزارشی به نقل از خانواده اسدی‌لاری، نوشته بود که حسین سلامی، پیش از مراسم چهلم جان‌باختگان حادثه هواپیمایی اوکراین در دیداری مخفیانه به آن‌ها گفته است که اگر سپاه پاسداران به این هواپیما شلیک نمی‌کرد، 10 میلیون نفر کشته می‌شدند.

زهرا مجد و محسن اسدی‌لاری، گفته بودند سلامی در آن دیدار گفته است: «نقش فرزندانشان از شهید وسط جبهه جنگ هم بیشتر است و اگر این‌ها نبودند جنگ می‌شد».

رمضان شریف در واکنش به این مصاحبه موضوع «سپر انسانی» قرار دادن هواپیمای اوکراینی را رد کرد و آن را «نخ‌نما و شکست خورده» توصیف کرد.

زهرا مجد، در روزهای اخیر در مصاحبه دیگری با «انصاف‌نیوز» گفته بود: «باور داریم که آن‌ها به عنوان سپر انسانی هواپیمای اوکراینی را هدف قرار دادند.»

به گفته سخنگوی سپاه، 17 بهمن 98، فرمانده کل سپاه به همراه تعدادی از فرماندهان به خانه اسدی‌لاری رفتند. او در ادامه مدعی شد که اسدی در این دیدار ضمن صحبت از «عقاید مذهبی» فرزندانش گفته بود که آنان در «گرامیداشت» قاسم سلیمانی شرکت کرده بودند و قصد داشتند پس از عزیمت به کانادا برای او مراسمی برگزار کنند.

رمضان شریف در ادامه مدعی شد، خانواده اسدی‌لاری حدود یک سال پس از این دیدار، کتاب «نخبگان آسمانی» که درباره فرزندان خود نوشته‌اند را به‌عنوان هدیه برای حسین سلامی ارسال کردند.

این در حالی است که مجد و همسرش گفته‌اند، از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، سلامی و حاجی‌زاده «شکایت کرده‌اند».

سپاه، هواپیمای مسافربری پرواز پی‌اس 752 اوکراینی را در 8 ژانویه 2020 با شلیک دو موشک سرنگون کرد و تمام 176 سرنشین آن، از جمله 164 شهروند ایرانی این پرواز را به قتل رساند.

این شلیک در حالی انجام شد که سپاه با موشک‌پراکنی به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق سعی می‌کرد انتقام سلیمانی که پنج روز قبل‌تر در حمله پهپادی نیروهای آمریکایی در عراق کشته شده بود را بگیرد.

پیش از این، انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس 752 در گزارشی نوشته بود که شواهد حاکی است سرنگونی این هواپیما توسط سپاه «عمدی و در راستای ایجاد سپر انسانی برای ممانعت از حمله آمریکا» بوده است.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند که شلیک به هواپیمای اوکراینی بر اثر «خطای انسانی» بوده است.

ایران مانع رسیدگی طرف سوم و بی‌طرف در این حادثه می‌شود و رسیدگی به این پرونده را به قوه قضائیه و مشخصا دادسرای نظامی تهران محول کرده است.

کانادا و اوکراین نیز پیشتر گزارش ایران درخصوص سرنگونی هواپیمای اوکراینی را تلاشی برای پنهان کردن واقعیت توصیف کردند و گفتند این گزارش فاقد هرگونه مدرک محکم است.

در تازه‌ترین اقدام، کانادا و سه کشور اروپایی، 6 ژانویه، با انتشار بیانیه‌ای مبنی بر شانه خالی کردن ایران از زیر بار مسئولیت پرونده هواپیمای اوکراینی، اعلام کردند: «تلاش بیشتر برای مذاکره با ایران بی‌فایده است و اقدامات بعدی برای حل این موضوع مطابق با قوانین بین‌المللی صورت خواهد گرفت»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید