انتظار «120 ساله» برای خرید یک واحد 70 متری در ایران

کاهش ارزش ریال و مشکلات اقتصادی فزاینده در ایران باعث شده که املاک مسکونی و تجاری به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجتبی یوسفی، نماینده مجلس ایران درباره مدت زمان خرید مسکن گفت که سه دهک جامعه برای خرید یک واحد 70 متری باید 120 سال در انتظار بمانند.

یوسفی در جلسه علنی سه‌شنبه 21 دی مجلس اظهار داشت: «براساس آمار میانگین قیمت مسکن در بهار امسال در تهران متری 46 میلیون و هر واحد مسکونی متری 32 میلیون می‌باشد. در سطح کشور هم میانگین قیمت زمین از 9 میلیون شروع می‌شود و قیمت هر واحد مسکونی متری 10.5 میلیون تومان است.»

او بیان کرد که به طور میانگین قیمت زمین در تهران طی 10 سال گذشته حدود 40 برابر و قیمت مسکن حدود 20 برابر شده است.

این عضو هیئت رئیسه مجلس ایران گفت: «در قانون جهش تولید مسکن، قرار بود صندوق ملی زمین و مسکن تشکیل شود تا منابع مالی ساخت مسکن را تامین کند، قرار بود مالیات و اقساط مسکن مهر و هر موضوعی که به مسکن باز می‌گردد در این صندوق واریز شود اما عملا این اتفاق نیفتاده است.»

زمین و املاک مسکونی و تجاری در ایران به دلیل شرایط سخت اقتصادی و کاهش روز افزون ارزش ریال، به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شدند که چنین امری باعث افزایش سرسام آور قیمت آنها شده است.

این وضعیت باعث شده بسیاری از مردم ایران به‌ویژه زوج‌های جوان قادر به خرید و حتی اجاره مسکن نشوند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران اخیرا از خوابیدن مردم بی‌سرپناه در داخل قطارهای شهری و ایستگاه‌های مترو به‌دلیل نداشتن خانه گزارش داده بودند.

بنگاه‌های املاک نیز به شکل‌گیری پدیده اجاره پشت بام منازل و انبارهای ذخیره کالا به عنوان محل سکونت خانواده‌های ایرانی اشاره کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید