خانواده جان‌باختگان هواپیمایی اوکراینی: سلامی گفت اگر هواپیما سرنگون نمی‌شد جنگ می‌شد

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند که شلیک به هواپیمای اوکراینی بر اثر «خطای انسانی» بوده است.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «شرق» در گزارشی به نقل از خانواده دو تن از جان‌باختگان حادثه هواپیمایی اوکراینی نوشت که حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ایران، قبل از مراسم چهلم جان‌باختگان به خانواده یکی از این افراد گفته است که اگر سپاه پاسداران به این هواپیما شلیک نمی‌کرد، 10 میلیون نفر کشته می‌شدند.

زهرا مجد و محسن اسدی‌لاری، مادر و پدر محمد‌حسین و زینت اسدی‌لاری، می‌گویند سلامی گفته است: «نقش فرزندانشان از شهید وسط جبهه جنگ هم بیشتر است و اگر این‌ها نبودند جنگ می‌شد».

والدین این دو جان‌باخته سرنگونی هواپیمای اوکراینی گفته‌اند، دیدار با سلامی بنا بر اصرار او و همراهانش مخفیانه مانده است.

این نخستین بار است که علاوه بر امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، نام سلامی در پرونده شلیک سپاه به هواپیمای مذکور به‌طور صریح مطرح می‌شود.

آنها با اشاره به محدودیت‌های اعمال شده توسط ماموران امنیتی در برگزاری مراسم سوگواری فرزندانشان، فاش کردند که نیروهای امنیتی حتی بر نوشته روی سنگ مزار فرزندانشان نیز نظارت داشته‌اند.

زهرا مجد، روز گذشته در مصاحبه دیگری با «انصاف‌نیوز» گفته بود: «باور داریم که آن‌ها به عنوان سپر انسانی هواپیمای اوکراینی را هدف قرار دادند.»

مجد و همسرش همچنین گفته‌اند که از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، سلامی و حاجی‌زاده شکایت کرده‌اند.

سپاه، هواپیمای مسافربری پرواز پی‌اس 752 اوکراینی را در 8 ژانویه 2020 با شلیک دو موشک، سرنگون کرد و تمام 176 سرنشین آن، از جمله 164 شهروند ایرانی این پرواز را به قتل رساند.

این شلیک در حالی انجام شد که سپاه با موشک‌پراکنی به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق سعی می‌کرد انتقام قاسم سلیمانی که پنج روز قبل‌تر در حمله پهپادی نیروهای آمریکایی در عراق کشته شده بود را بگیرد.

پیش از این، انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس 752 در گزارشی نوشته بود که شواهد حاکی است سرنگونی این هواپیما توسط سپاه «عمدی و در راستای ایجاد سپر انسانی برای ممانعت از حمله آمریکا» بوده است.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند که شلیک به هواپیمای اوکراینی بر اثر «خطای انسانی» بوده است.

ایران مانع رسیدگی طرف سوم و بی‌طرف در این حادثه می‌شود و رسیدگی به این پرونده را به قوه قضائیه و مشخصا دادسرای نظامی تهران محول کرده است.

کانادا و اوکراین نیز پیشتر گزارش ایران درخصوص سرنگونی هواپیمای اوکراینی را تلاشی برای پنهان کردن واقعیت توصیف کردند و گفتند این گزارش فاقد هرگونه مدرک محکم است.

در تازه‌ترین اقدام، کانادا و سه کشور اروپایی، 6 ژانویه، با انتشار بیانیه‌ای مبنی بر شانه خالی کردن ایران از زیر بار مسئولیت پرونده هواپیمای اوکراینی، اعلام کردند: «تلاش بیشتر برای مذاکره با ایران بی‌فایده است و اقدامات بعدی برای حل این موضوع مطابق با قوانین بین‌المللی صورت خواهد گرفت»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید