نماینده کنگره آمریکا: ایران مانع تحقیق درباره سانحه هواپیمای اوکراینی شده است

کلودیا تنی: ایران هیچ گام جدی در راستای تحقق عدالت برای خانواده‌های 176 قربانی هواپیمای اوکراینی برنداشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، کلودیا تنی، نماینده کنگره آمریکا تاکید کرد که ایران در تحقیقات مربوط به سانحه هواپیمای اوکراینی، اشکال‌تراشی کرده و هیچ گام جدی در راستای تحقق عدالت برای خانواده‌های 176 قربانی این حادثه برنداشته است.

کلودیا تنی شنبه 8 ژانویه، در ادامه توئیت خود از رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران خواست، موضوع هواپیمای اوکراینی را در دستور کار خود قرار دهد.

این در حالی است که همزمان با دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی، شماری از خانواده‌های قربانیان این پرواز و دادخواهان شلیک به پرواز 752 هواپیمایی اوکراین، توسط سپاه پاسداران، در شاهدشهر، محل سرنگونی این هواپیما و فرودگاه «امام خمینی» تجمع کردند.

خانواده قربانیان صبح شنبه 8 ژانویه، در این فرودگاه حضور یافته و شعار «عدالت قابل مبادله نیست» سر داده و فریاد زدند:«ما محکم ایستاده‌ایم تا جنایتکاران را در دادگاه بی‌طرف محاکمه کنیم».

شایان ذکر است که سپاه پاسداران، این هواپیما را در 8 ژانویه 2020 با شلیک دو موشک، سرنگون کرد و تمام 176 سرنشین آن، از جمله 164 شهروند ایرانی این پرواز را به قتل رساند.

اگر چه حکومت ایران تا چند روز پس از این حادثه، سرنگونی هواپیما توسط نیروهای سپاه را انکار کرد، پس از اطلاع‌رسانی‌های گسترده و در پی فشارهای بین‌المللی و انتشار تصاویری از لحظات سرنگونی در رسانه‌ها، مجبور به اعتراف شد.

شایان ذکر است که چند ماه پس از این فاجعه، تهران از محاکمه 10 عضو رده پایین سپاه پاسداران خبر داد که انتقادات بسیاری را از سوی خانواده‌های قربانیان، به‌ویژه آن‌هایی که در کانادا زندگی می‌کنند، برانگیخت که خواستار محاکمه مقامات بلندپایه، به اتهام تروریسم شدند.

این در حالی است که گروه همکاری کشورهای درگیر در این فاجعه، هفته گذشته اعلام کرد که پرونده قربانیان این پرواز را از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری کرده و دیگر با ایران مذاکره نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید