ائتلاف عربی: دزدی دریایی حوثی‌ها علیه کشتی‌ها توطئه سپاه پاسداران ایران است

ائتلاف عربی شواهدی را درباره عملیات بمب‌گذاری قایق‌ها و آزمایش آن توسط حوثی‌ها به‌منظور تهدید علیه کشتیرانی بین‌المللی، به نمایش گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن تاکید کرد که شبه‌نظامیان حوثی، به نقض کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ ادامه می‌دهند.

ائتلاف عربی شنبه 8 ژانویه، در کنفرانس مطبوعاتی با ارائه مجموعه‌ای از شواهد شامل عکس‌ها و ویدیوهایی تاکید کرد:«عملیاتی که طی آن کشتی‌هایی هدف حملات دزدی دریایی حوثی‌ها قرار گرفته‌اند، با طراحی سپاه پاسداران ایران انجام شده است.»

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی در این‌باره اعلام کرد که «شبه‌نظامیان حوثی با اجرای عملیات دزدی دریایی در آب‌های بین‌المللی، عملا قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند.»

ائتلاف حامی دولت قانونی یمن طی این کنفرانس مطبوعاتی فاش ساخت که حوثی‌ها از بندر الحدیده اقدام به شلیک 432 موشک بالستیک و استفاده از 100 قایق بمب‌گذاری شده برای ضربه زدن به ناوبری در دریای سرخ کرده‌اند،

به گفته ائتلاف عربی حوثی‌ها مرتکب 13 مورد نقض علیه کشتی‌های تجاری شده‌اند. در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین به خنثی‌سازی و انهدام دهها مین دریایی که توسط شبه‌نظامیان حوثی در دریای سرخ کارگذاشته شده بود، نیز اشاره شد.

ربودن کشتی روابی

همزمان با آن سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی رسمی ائتلاف عربی نیز اشاره کرد که شبه‌نظامیان حوثی برای حمله طرح‌ریزی کرده و به ربودن کشتی «روابی» حامل پرچم امارات اقدام کردند.
المالکی افزود که روابی حامل کمک‌هایی برای آسیب‌دیدگان از توفان در جزیره سقطری بود.

او با نمایش دادن تصاویری اشاره کرد که شبه‌نظامیان حوثی به شناور «رابغ 3» در جنوب دریای سرخ و همچنین نفتکش سعودی «بقیق» در دریای سرخ حمله کرده‌اند.
او در این‌باره تاکید کرد که اقدامات تجاوزکارانه شبه‌نظامیان حوثی، بیانگر تهدیدهای ایران علیه ناوبری بین‌المللی است.

کشتی نظامی «ساویز»

سرتیپ ترکی المالکی همچنین عکس‌هایی در این کنفرانس ارائه داد که نشان می‌دهد، کشتی ایرانی «ساویز» یک کشتی نظامی است و تحت پوشش غیرنظامی به انتقال تسلیحات ایرانی به بندر الحدیده مبادرت می‌کرد.
ائتلاف همچنین فاش ساخت که حسن ایرلو، سفیر پیشین ایران در یمن، بر عملیات دزدی دریایی از سوی شبه‌نظامیان حوثی نظارت داشت.

موشک‌های بالستیک

سرتیپ المالکی افزود که بندر الحدیده یمن، بندر اصلی برای تحویل گرفتن موشک‌های بالستیک ایران است و عکس‌هایی از موشک‌های بالستیک ایرانی در بندر الحدیده را به نمایش گذاشت.
المالکی در ادامه این کنفرانس مطبوعاتی، با نمایش دادن عکس‌هایی از زاغه‌های موشک‌های بالستیک ایران در بندر الحدیده تاکید کرد که حوثی‌ها، موشک‌های ساخت ایران را قبل از انتقال به صنعا در تونل‌هایی در نزدیکی الحدیده، انبار می‌کنند.

در این کنفرانس همچنین عکس‌های به نمایش درآمد که بیانگر سربازگیری حوثی‌ها از میان کودکان، اقدام آنها به دزدی دریایی و شواهدی دال بر حمله حوثی‌ها به کشتی‌های حامل گندم ترکیه به نمایش گذاشته شد.
استفاده از سامانه موشکی «نور»
ائتلاف تاکید کرد که شبه‌نظامیان حوثی از سامانه موشک‌های ایرانی «نور» برای هدف قرار دادن کشتی‌ها استفاده می‌کند.

به گفته ائتلاف عربی، حوثی‌ها از بندر الصلیف استفاده نظامی کرده و غیرنظامیان را به عنوان سپر انسانی به کار می‌گیرند و آزمایشاتی را بر روی قایق‌های انفجاری در نزدیکی بندر الصلیف انجام می‌دهند.
ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن با تاکید بر این که ابتکار عمل سعودی برای حل بحران یمن همچنان پا برجاست، خاطر نشان کرد که سازمان ملل به علت لجاجت‌ورزی شبه‌نظامیان حوثی، موفق به اجرای توافقنامه استکهلم نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید