تجمع خانواده‌ قربانیان هواپیمای اوکراینی در دومین سالگرد این حادثه

خانواده‌ کشته‌شدگان این پرواز با در دست داشتن عکس قربانیان این حادثه و سردادن شعارهایی مانند «حقیقت، عدالت» خواستار محاکمه مسئولین این واقعه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با دومین سالگرد سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، شماری از خانواده‌های قربانیان این پرواز و دادخواهان شلیک به هواپیمای 752 توسط سپاه پاسداران، در شاهدشهر، محل سرنگونی این هواپیما و فرودگاه «امام خمینی» تجمع کردند.

خانواده‌کشته‌شدگان این پرواز، شنبه 8 ژانویه، با در دست داشتن عکس قربانیان این حادثه و سردادن شعارهایی مانند «حقیقت، عدالت» خواستار محاکمه مسئولین این واقعه شدند.

آن‌ها صبح شنبه در فرودگاه «امام خمینی» حضور داشته و شعار «عدالت قابل مبادله نیست» سر داده و فریاد زدند: «ما محکم ایستاده‌ایم تا جنایتکاران را در دادگاه بی‌طرف محاکمه کنیم.»

سپاه پاسداران این هواپیما را در 8 ژانویه 2020 با پرتاب دو موشک سرنگون کرد و تمام 176 سرنشین آن، از جمله 164 شهروند ایرانی این پرواز را به قتل رساند.

اگرچه حکومت ایران تا چند روز پس از این حادثه، سرنگونی هواپیما توسط نیروهای سپاه را رد کرد، با این‌حال، پس از اطلاع‌رسانی گسترده و در پی فشارهای بین‌المللی و انتشار تصاویری از لحظات سرنگونی در رسانه‌ها، مجبور به اعتراف شد.

مقامات ایران برای توجیه این فاجعه اذعان کردند که شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران به‌دلیل «خطای انسانی» بوده است.

«برگزاری دادگاهی که خانواده‌ها تشکیل می‌دهند و روشن شدن حقیقت، اجرای عدالت و مجازات اوامر این حادثه» از جمله مطالبات خانواده‌ قربانیان در تجمعات امروز بود.

این خانواده‌ها به بی‌حرمتی به پیکر کشته‌شدگان نیز اشاره کرده و گفتند: «خانواده‌های جان‌باختگان بعد از این جنایت تمام هستی خود را از دست داده‌اند ولی این بی‌حرمتی‌ها را تحمل نمی‌کنند.»

عباس صادقی که در واقعه شلیک به هواپیمای اوکراینی پسر، دختر و نوه‌اش را از دست داده است در مراسم دومین سالگرد جانباختگان گفت: «برای دادخواهی و جلوگیری از تکرار چنین فاجعه‌ای، عاملین این جنایت از جمله حسین سلامی، حاجی‌زاده و وزیر سابق راه را به محاکمه می‌کشانم.»

از سوی دیگر رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرگزاری«مهر» از پرداخت بخشی از خسارت به خانواده جان‌باختگان این پرواز خبر داد.

خبرگزاری مهر این مبلغ را 150 هزار دلار اعلام کرده است.

با این وجود، گروه همکاری کشورهای درگیر در این فاجعه هفته گذشته اعلام کرد که پرونده قربانیان این پرواز را از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری کرده و دیگر با ایران مذاکره نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید