بکتاش آبتین شاعر و نویسنده زندانی درگذشت

کانون نویسندگان ایران: درد و رنج بکتاش آبتین و مرگ او نتیجه‌ مستقیم عملکرد حکومت و زندانبانان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بکتاش آبتین، نویسنده و شاعر زندانی در اوین در اثر ابتلا به کرونا و به‌دلیل عدم رسیدگی پزشکی به موقع و وخامت حال او درگذشت.

کانون نویسندگان ایران، شنبه، 18 دی‌ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، بکتاش آبتین، شاعر و نویسنده زندانی در اوین، در بیمارستان درگذشته است.

بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران بود. او که در حال گذراندن محکومیت شش ساله خود در زندان اوین بود برای دومین بار به کرونا مبتلا شده و در پی وخامت حال او در بیمارستان درگذشت.


این نویسنده و فعال سیاسی که با شکایت وزارت اطلاعات ایران با اتهام‌هایی چون «عضویت در کانون نویسندگان ایران» و «حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های زنجیره‌ای» به 6 سال زندان محکوم شده بود، در مهر 99، هم‌زمان با گسترش پاندمی کرونا در ایران، برای گذراندن دوران حبس خود به زندان اوین منتقل شد.

کانون نویسندگان ایران یازده دی در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که وضعیت سلامتی بکتاش آبتین شاعر و فیلمساز عضو این كانون «وخیم‌تر شده» و پزشکان او را به «کمای مصنوعی» برده‌اند.

در بیانیه دیگری که روز چهارشنبه 15 دی، از سوی این کانون منتشر شد، آمده بود که وضعیت جسمانی بکتاش آبتین به دلیل عدم رسیدگی و دسترسی به‌موقع به مراقبت‌های پزشکی و همچنین اعزام دیرهنگام به بیمارستان توسط مسئولان زندان، به این مرحله «سخت نگران‌کننده» رسیده است.
کانون نویسندگان ایران پیشتر بارها از مسئولان به‌ دلیل تاخیر در انتقال آقای آبتین به بیمارستان انتقاد کرده بود و در بیانیه‌ای گفته بود رنجی که او متحمل می‌شود «نتیجه‌ مستقیم عملکرد حکومت و زندانبانان است.»

واکنش‌ها به خبر درگذشت آبتین

فوت این شاعر و نویسنده زندانی در اثر ابتلا به بیماری کرونا و به دلیل عدم انتقال به‌موقع او به بیمارستان، واکنش‌های زیادی را به‌دنبال داشته است.
کانون نویسندگان در بیانیه‌ای که به‌مناسبت درگذشت بکتاش آبتین منتشر کرده گفت: «حکومت آزادی‌ستیزان، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه را از ما گرفت».

کانون نویسندگان نوشت «مسیری که حکومت با پرونده‌سازی، صدور حکم درازمدت، اجرای حکم زندان در زمان همه‌گیری کرونا و با وجود آگاهی از بیماری زمینه‌ای او آغاز کرده بود، تنها به دو بار ابتلای آبتین به کرونا ختم نشد.»
سازمان گزارشگران بدون مرز با ابراز تاسف از مرگ بکتاش آبتین، نویسنده و شاعر ایرانی، مقامات جمهوری اسلامی ایران را مسئول مرگ او دانست.

محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران نیز در خصوص درگذشت آبتین گفت: «زندانی شدن بخاطر ابراز عقیده و محرومیت از درمان در زندان، دلایل اصلی از دست رفتن جان بکتاش آبتین هستند و این مرگ، یک قتل فراقضایی محسوب می‌شود». امیری مقدم در ادامه گفت: «حکومتی که این نویسنده را زندانی کرده و علی خامنه‌ای رهبر این حکومت مسئول مستقیم قتل بکتاش آبتین هستند و باید مورد پاسخگویی قرار گیرند».

شایان ذکر است که مرگ زندانیان به‌دلیل محرومیت از امکانات درمانی و یا مراکز پزشکی خارج از زندان مسبوق به سابقه است و در تازه‌ترین مورد در این زمینه عادل کیانپور، زندانی سیاسی در پی اعتصاب غذا در زندان شیبان اهواز جان باخت.

این زندانی سیاسی مهر سال جاری از ابتلای خود به ویروس کرونا و مشکلات شدید تنفسی خبر داده بود، اما هیچگونه اقدامی برای رسیدگی پزشکی و مداوای او صورت نگرفت.
«سازمان حقوق بشر اهواز»، شنبه، 10 دی، از جان باختن عادل کیانپور پس از گذشت یک هفته از اعتصاب غذای او خبر داد.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، این زندانی که در زندان شیبان اهواز دوران محکومیت خود را می‌گذراند، از چهارم دی امسال در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه و عدم رسيدگى پزشكى، دست به اعتصاب غذا زده بود که در نتیجه وخامت حال او بعد از ظهر شنبه 11 دی جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید