وزارت خارجه آمریکا: اندک پیشرفتی در مذاکرات وین حاصل شد

آمریکا با شرکای اروپایی خود درباره جدیت ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای رایزنی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا گفت که مذاکرات هسته‌ای غیرمستقیم آمریکا با تهران در مقایسه با آغاز دور هفتم آن در ماه دسامبر، «اندک پیشرفتی احراز کرده است».

ند پرایس سه‌شنبه 4 ژانویه افزود که کشورش امیدوار است مذاکراتی که سه‌شنبه آغاز شده بر مبنای همین پیشرفت ادامه یابد.

در همین راستا وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که رایزنی‌هایی را با شرکای اروپایی خود درخصوص میزان جدیت ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای انجام می‌دهد.

این در حالی است که بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا سه‌شنبه هشدار داد که «زمان برای ایران جهت رسیدن به توافقی درباره برنامه هسته‌ای آن رو به پایان است.»

جانسون با ذکر این‌که «باب دیپلماسی هنوز برای ایران باز است، اما نه برای همیشه»، خواستار آن شد تا «ایران با حسن‌‌ نیت در مذاکرات وین شرکت کند.»

علاوه بر آن مسئولان غربی سه‌شنبه با اشاره به عدم «جدیت» تهران از احتمال شکست مذاکرات وین تا پایان ماه ژانویه جاری خبر داده‌ بودند.

به گفته این مسئولان غربی ایران با عدم جدیت در روند مذاکرات در حال خرید وقت برای توسعه دادن برنامه هسته‌ای خود است.

همزمان با ادامه دور هشتم مذاکرات وین سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران از وجود متن مشترکی روی میز مذاکرات خبر داد و افزود که تهران تعیین سقف زمانی برای مذاکرات را نمی‌پذیرد.

از سویی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روند مذاکرات را خوب ارزیابی کرد و گفت همه طرف‌ها خواهان کاهش اختلافات به قدر ممکن هستند.

شایان ذکر است که طرف‌های مذاکرات وین پس از وقفه‌‌ چند روزه تعطیلات تحویل سال نو میلادی بار دیگر سه‌‌شنبه برای تکمیل روند مذاکرات جهت احیای توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران گردهم آمدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید