قوه قضاييه ايران مرگ عادل كيانپور بر اثر اعتصاب غذا را انكار كرد

کیانپور پس از گذشت یک هفته از اعتصاب غذا در پی وخامت حال بدون رسیدگی پزشکی در زندان شیبان اهواز جان باخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ذبیح‌الله خدائیان، سخنگوی قوه قضائیه ایران مدعی شد عادل کیانپور، زندانی سیاسی که اخیرا در پی اعتصاب غذا در زندان شیبان اهواز جان باخت، «بدون هیچ مشکلی» به بیمارستان اعزام شد و در آنجا فوت کرد.

خدائیان، سه‌شنبه 14 دی در نشست خبری هفتگی با رسانه‌ها با رد «سیاسی بودن» اتهامات کیانپور گفت:‌ «در برخی از رسانه‌ها دیدم که اعلام کرده بودند این فرد اتهام سیاسی دارد، اما جرمی که این فرد مرتکب شده بود به هیچ وجه سیاسی نبود». او در ادامه مدعی شد «این فرد محکومیت مالی داشت.»

کیانپور پیش‌تر، طی حکمی از سوی دادگاه انقلاب اهواز، به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام»، «تبلیغ به سود گروه‌های مخالف»، و «تشویش اذهان عمومی به قصد برهم زدن امنیت ملی» به تحمل سه سال زندان تعزیری محکوم شده بود.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین مدعی شد که کیانپور «در اعتصاب غذا نبود» و «بدون اینکه مشکل خاصی داشته باشد اعلام نارضایتی کرد و به بیمارستان اعزام و در نهایت فوت کرد».

این در حالی است که این زندانی سیاسی مهر سال جاری از ابتلای خود به ویروس کرونا و مشکلات شدید تنفسی خبر داده بود، اما هیچگونه اقدامی برای رسیدگی پزشکی و مداوای او صورت نگرفت.

«سازمان حقوق بشر اهواز»، شنبه، 10 دی، از جان باختن عادل کیانپور پس از گذشت یک هفته از اعتصاب غذا، خبر داد.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، این زندانی که در زندان شیبان اهواز دوران محکومیت خود را می‌گذراند، از چهارم دی امسال در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه و بدون رسيدگى پزشكى، دست به اعتصاب غذا زده که در نتیجه وخامت حال او بعد از ظهر شنبه 11 دی جان باخت.

مادر این زندانی سیاسی در ویدیویی که 11 مهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده، گفته است در آخرین ملاقات با فرزندش در تاریخ 10 مهر متوجه شده که او به کرونا مبتلا شده و به‌دلیل عدم رسیدگی پزشکی در شرایط بد و مرگباری به‌سر می‌برد.

این نخستین‌بار نیست که خبر جان باختن یک زندانی پس از اعتصاب غذا در زندان‌های ایران منتشر می‌شود.

اخیرا سازمان «عفو بین‌الملل» در گزارشی تحت عنوان «ایران: یک دهه مرگ بدون مجازات در بازداشت و شکنجه بدون پاسخگویی» از جان باختن 72 زندانی در طول 10 ‌سال گذشته در ایران خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید