درخواست نمایندگان مجلس برای بازخواست مذاکره‌کننده ارشد ایران

نماینده روسیه در مذاکرات وین گفته بود، مسکو و چین برخی از مطالبات ایران در این‌ گفت‌وگوها را تغییر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دور هشتم مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، پس از تعطیلات چند روزه سال نو، دوشنبه 3 ژانویه از سرگرفته خواهد شد.

با وجود این‌که علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در وین، طی اظهاراتی روند این مذاکرات را مثبت اعلام کرد اما عده‌ای در داخل ایران به‌دنبال پاسخگو کردن او هستند.

در همین زمینه شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، خواستار پاسخگویی مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین شد.

مذاکرات وین دور هفتم
مذاکرات وین دور هفتم

نفوذ مسکو و پکن

حیدری با اشاره به اظهارات میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، تأکید کرد که می‌باید از صحت گفته‌های او اطمینان حاصل کرد.

اولیانوف در اظهاراتی گفته بود، مسکو و پکن موفق شدند برخی از مواضع ایران در مذاکرات را تغییر داده و این کشور را وادار کنند از برخی مطالبات خود دست بکشد. از جمله این‌که روسیه و چین، توانستند با اعمال نفوذ خود بر ایران، پیش‌نویس دور ششم این مذاکرات را به عنوان نقطه آغاز مذاکرات جدید به ایران تحمیل کنند.

حیدری به پایگاه خبری «انتخاب» از رسانه‌های نزدیک به دولت سابق ایران گفت: « تا آنجایی که ما اطلاع داریم، تیم مذاکره‌کننده ما بر خواسته‌های کشور مصر است و هیچگونه تعدیلی در مواضع خود نداده‌اند مگر اینکه در بعضی موارد بین طرفین توافقی صورت گرفته باشد که طبیعی است.»

درخواست حیدری برای بازخواست باقری‌کنی پس از آن صورت گرفت که یک منبع مطلع، یک‌شنبه 2 ژانویه، به پایگاه خبری «نور نیوز»، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت این کشور خبر داد که تیم مذاکره‌کننده ایران در وین، از برخی مطالبات خود دست کشیده است. به گفته این پایگاه خبری: «روسیه و چین، ایران را متقاعد کرده‌اند برخی خواسته‌های حداکثری خود [در مذاکرات وین] را کنار بگذارد» درست است.»

نشریه «فارین پالیسی» هفته گذشته و به نقل از میخائیل اولیانوف نوشته بود، روسیه و چین توانستند ایران را تشویق کنند تا از برخی امتیازات خود دست کشیده و این مذاکرات بر اساس پیش‌نویس شش دور پیشین این گفت‌وگوها ادامه یابد.

اولیانوف بعدها در توییتی ادعا کرد که نقل‌قول صورت گرفته از او، «خارج از متن» و با «نیت بد» صورت گرفته است.

دور هفتم مذاکرات وین
دور هفتم مذاکرات وین

آخرین دور مذاکرات

آخرین دور این مذاکرات با هدف برجام و با مشارکت کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و چین، دوشنبه 27 دسامبر در وین، پایتخت اتریش از سرگرفته شد.

پیش‌بینی می‌شود که دور هشتم، آخرین مرحله از این گفت‌وگوها بوده و چندین هفته به طول بینجامد.

منابع دیپلمات اروپایی پیشتر ضمن هشدار از تعویق این مذاکرات و یا طولانی‌تر کردن آن، تصریح کرده بودند که زمان برای احیای برجام رو به اتمام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید