خطیب‌زاده: غرب باید از درخواست‌های فرابرجامی خود دست بردارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با آغاز مجدد دور هشتم مذاکرات هسته‌ای وین، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی از غرب خواست تا از «مطالبات حداکثری» خود دست کشیده و تاکید کرد که تهران هیچ‌گونه «ضرب‌الاجل ساختگی» برای این مذاکرات نمی‌پذیرد.

خطیب‌زاده، دوشنبه 3 ژانویه، در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه اعلام کرد که غربی‌ها متوجه شدند «نمی توانند خواسته‌ای فراتر از برجام در موضوع هسته‌ای داشته باشند ...ما برای رسیدن به یک توافق خوب به وین رفته‌ایم.»

Advertisement

برنامه لغو تحریم‌ها

خطیب‌زاده با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تاکید بر تعهد این کشور به برجام گفت، طرف‌های مقابل می‌باید یک برنامه‌ و چارچوبی زمانی برای لغو این تحریم‌ها ارائه کنند.

او در ادامه با اشاره به ادامه نشست‌های مشترک ایران، چین و روسیه گفت، مذاکرات هسته‌ای به صورت «دوجانبه و چندجانبه» در حال برگزاری است.

همزمان با این اظهارات، دور هشتم مذاکرات هسته‌ای برای احیای توافق موسوم به «برجام» در وین بین ایران و کشورهای 1+4 در حال برگزاری است.

این مذاکرات پس از توقفی چند روزه، دوشنبه 3 ژانویه و با هدف رسیدن به توافقی مشترک آغاز شد.

خبرگزاری رسمی «ایرنا» هفته گذشته و به نقل از باقری‌کنی، این مذاکرات را «خوب و مثبت» توصیف کرده بود.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع اروپایی نیز نوشت که دور هفتم و هشتم مذاکرات در فضای خوبی برگزار شده است. به گفته او، هیات‌های شرکت‌کننده در مذاکرات رویکردی جدی داشته و با یکدیگر به‌خوبی تعامل داشته‌اند. به گفته این منبع اروپایی، این مذاکرات در مسیر درستی حرکت کرده اما می‌باید سرعت این مذاکرات در راستای دستیابی به توافق، افزایش یابد.

آخرین دور مذاکرات

آخرین دور این مذاکرات با هدف برجام و با مشارکت کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و چین، دوشنبه 27 دسامبر در وین، پایتخت اتریش از سرگرفته شد.
پیش‌بینی می‌شود که دور هشتم، آخرین مرحله از این گفت‌وگوها بوده و چندین هفته به طول بینجامد.

منابع دیپلمات اروپایی پیشتر ضمن هشدار از تعویق این مذاکرات و یا طولانی‌تر کردن آن، تصریح کرده بودند که زمان برای احیای برجام رو به اتمام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید