بکتاش آبتین نویسنده و شاعر ایرانی در «کمای مصنوعی» قرار گرفت

آبتین در زندان دو بار به کرونا مبتلا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«کانون نویسندگان ایران» در بیانیه‌ای اعلام کرد وضعیت سلامتی بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو این کانون «وخیم‌تر شده است» و پزشکان برای ادامه روند درمان، او را در وضعیت «کمای مصنوعی» قرار داده‌اند.

آبتین که در حال گذراندن محکومیت شش ساله خود در زندان اوین بود برای دومین بار به ویروس کرونا مبتلا شده است.

او با اتهاماتی چون «عضویت در کانون نویسندگان ایران» و «حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های زنجیره‌ای» به 6 سال زندان محکوم و در مهر 99، همزمان با گسترش بحران کرونا در ایران برای گذراندن دوران حبس به زندان اوین منتقل شد.

کانون نویسندگان تاکید کرده که روند درمان آبتین «پس از ده روز بی‌توجهی عامدانه آغاز شد» و «درگیری بالای ریه و پایین‌بودن جدی سطح اکسیژن خون باعث شد که با وجود تلاش شبانه‌روزی کادر درمان، آبتین روزهای بعد را بی هیچ نشانه‌ای از بهبودی سپری کند».

کانون نوشته است: «مسیری که حکومت با پرونده‌سازی، صدور حکم درازمدت، اجرای حکم زندان در زمان همه‌گیری کرونا و با وجود آگاهی از بیماری زمینه‌ای او آغاز کرده بود، تنها به دو بار ابتلای آبتین به کرونا ختم نشد».

بر اساس این بیانیه «چهار روز سرگردانی او در زندان اوین میان بند و بهداری بدون دریافت درمان، انتقال شبانه او به بیمارستان طالقانی و به زنجیر کشیدن او بر تخت بیمارستان، بی‌خبر نگه داشتن خانواده و همبندانش از وضعیت او و سوزاندن روزها و لحظات حیاتی آبتین و خانواده‌اش در تلاش برای گرفتن مرخصی، بخشی از عملکرد آگاهانه و عامدانه‌ حکومت و زندانبانانش در به خطر انداختن جان آبتین است».

بکتاش آبتین، پیشتر در 27 تیر به بیمارستان تجریش منتقل شد و به‌رغم وضعیت نامناسب جسمانی به‌وسیله پابند به تخت بسته شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید