اذعان وزارت دفاع ایران به پرتاب ناموفق موشک ماهواره‌بر «سیمرغ»

آمریکا و فرانسه پرتاب آزمایشی موشک ایران به فضا را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به‌رغم اعلام قبلی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن پرتاب ماهواره‌بر «سیمرغ» به فضا از سوی ایران، وزارت دفاع این کشور رسما اذعان کرد که پرتاب این موشک ناموفق بوده و عملا ماهواره‌ای در مدار قرار نگرفته است.

احمد حسینی، سخنگوی وزارت دفاع ایران جمعه، 31 دسامبر، در مصاحبه با تلویزیون این کشور اذعان داشت موشک ماهواره‌بر سیمرغ که پیشتر اعلام شده بود «با موفقیت به فضا پرتاب شده»، به سرعت مورد لزوم نرسیده و نتوانسته «سه محموله تحقیقاتی» خود را در مدار قرار دهد.

فرانسه آزمایش موشکی ایران را محکوم کرد

از سویی و به‌دنبال واکنش آمریکا در توصیف پرتاب موشک ماهواره‌بر «سیمرغ» به عنوان اقدام ایران در نقض شورای امنیت و محکوم کردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران، فرانسه نیز پرتاب موشک از سوی ایران به فضا که همزمان با از سر گیری و احراز «پیشرفت» در مذاکرات وین صورت می‌گیرد را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه جمعه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «فرانسه، این پرتاب آزمایشی موشک ایران به فضا که با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد مغایرت دارد را محکوم می‌کند».

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه همچنین آمده است «این اقدامات ایران به‌ویژه زمانی که ما شاهد پیشرفت مذاکرات وین در زمینه هسته‌ای هستیم، بسیار تأسف‌آور است.»

شایان ذکر است که ایران پنج‌شنبه از پرتاب موشک حامل سه «دستگاه تحقیقاتی» ماهواره‌ای به فضا خبر داد که این تحول نگرانی‌های واشینگتن و کشورهای غربی که بر ضرورت احیای برجام تاکید دارند را برانگیخته است.

وزارت خارجه فرانسه افزود:«با توجه به اشتراک زیاد فناوری‌های مورد استفاده در پرتاب موشک‌های فضایی و بالستیک، این پرتاب، بخشی مستقیم از پیشرفت نگران‌کننده ایران در برنامه موشک‌های بالستیک این کشور است و نقش وزارت دفاع در عملیات پرتاب، بیانگر پیوند زیاد میان این دو برنامه است.»

بیانیه وزارت خارجه فرانسه با تاکید بر این که این پرتاب موشک به فضا در روندی مغایر با قطعنامه 2231 و در ادامه پرتاب موشک‌های بالستیکی است که در 24 دسامبر انجام شده، از ایران خواست از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک که به منظور حمل سلاح هسته‌ای طراحی شده‌ بپرهیزد.

در بخش دیگری از همین بیانیه با خاطر نشان کردن این که «برنامه موشک‌های بالستیک ایران، منبع نگرانی برای جامعه بین‌المللی است»، از ایران خواسته شده «به تعهدات خود (...) از جمله تعهدات مربوط به انتقال تسلیحات و فناوری‌های حساس احترام بگذارد.»

آمریکا فعالیت‌های موشکی ایران را محکوم کرد

پیش‌تر ایالات متحده این اقدام را ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل دانست و تلاش‌های جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه موشک‌های بالستیک خود که می‌توانند «کلاهک هسته‌ای» حمل کنند را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص گفت برنامه فضایی ایران که تهران آن را برای «مقاصد غیرنظامی» معرفی می‌کند، ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است که از ایران می‌خواهد از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی‌شده برای حمل سلاح‌های هسته‌ای و پرتاب چنین موشک‌هایی، خودداری کند.

واکنش ایران

در واکنش به مواضع مقامات آمریکایی و اروپایی در خصوص پرتاب آزمایشی موشک ماهواره‌بر «سیمرغ»، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت:«پیشرفت‌های علمی و تحقیقاتی از جمله در حوزه هوا- فضا، حق مسلم ملت ایران است و این‌گونه اظهارات مداخله‌جویانه در عزم ملت ایران برای پیشرفت در این حوزه، خللی ایجاد نخواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، خطیب‌زاده با تاکید این‌که هیچ قطعنامه‌ای کشورش را از برنامه تحقیقات فضایی و آزمایش‌های مرتبط از جمله در حوزه ماهواره‌برها منع نمی‌کند، استناد به قطعنامه 2231 را «مغالطه‌ای بی‌مورد و از اساس خلاف واقع» دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید