ترکیه 9 پناهجوی کُرد را به ایران تحویل داد

این افراد که در اختیار گروه مخالف حکومت بشار اسد در سوریه هستند، توسط پلیس ترکیه دستگیر و به سوریه دیپورت شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که 9 شهروند کُرد این کشور که در اختیار «ارتش آزاد سوریه»، گروه مخالف حکومت بشار اسد بوده‌اند، به ایران بازگردانده می‌شوند.

خطیب‌زاده، شنبه 1 ژانویه، از این پناهجویان با عنوان «اتباع ایرانی مفقود‌شده» نام برد و گفت، «در چارچوب همکاری دولت ایران و ترکیه روز شنبه از مرز رازی وارد کشور می‌شوند.»

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، 9 پناهجوی اهل پاوه، شنبه 21 اوت، در مسیر خود به مرزهای اروپا و در یکی از جنگل‌های اطراف استانبول، توسط پلیس این کشور دستگیر شده و سپس به سوریه دیپورت شدند.

گفته می‌شود این افراد از ترس این‌که به ایران دیپورت شوند، خود را کُرد اهل سوریه معرفی کرده بودند.

خانواده این 9 پناهجوی ایرانی، سه‌شنبه 14 آذر، در مقابل سفارت ترکیه در تهران دست به اعتصاب زده و از دولت ترکیه خواستند تا پیگیر سرنوشت این افراد شود.

هه‌نگاو در این زمینه و به نقل از خانواده یکی از این پناهجویان می‌نویسد: «ترکیه با بازگشت این 9 پناهجو به ترکیه مخالفت کرده است و برای همین مقابل سفارت ترکیه دست به اعتصاب زده‌ایم.»

«صدای آمریکا»، یک‌شنبه، 19 دسامبر، در گزارشی خبر داده بود که ارتش آزاد سوریه، به دنبال تبادل این 9 نفر با زندانیان خود در دمشق است.

در سال‌های گذشته شماری از پناهجویان ایرانی توسط دولت ترکیه به ایران بازگردانده شدند. کنشگران حقوق بشر می‌گویند، اگر این افراد به ایران بازگردند، جان آن‌ها در خطر خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید