شرکت نفت آتش‌سوزی گسترده در پارس جنوبی را تکذیب کرد؛‌ «صاعقه بود»

بر اساس گزارش خبرگزاری «ایلنا» این سکو می‌باید به‌مدت 10 روز از مدار تولید خارج باشد تا تعمیرات و اقدامات لازم صورت گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت «نفت و گاز پارس» با انتشار اطلاعیه‌ای، «آتش‌سوزی» در سکوی 16 میدان «پارس جنوبی» را تکذیب کرد و گفت، «صاعقه» به «یک نشتی جزئی گاز» برخورد کرده و 15 میلیون از تولید گاز ایران کاهش یافته است.

رسانه‌های ایران، شنبه 1 ژانویه، از وقوع «آتش‌سوزی گسترده» در سکوی 16 پارس جنوبی خبر داده بوده و اعلام کردند این سکو شب گذشته، 10 دی، از مدار تولید خارج شده است.

Advertisement

این اطلاعیه که تنها چند ساعت پس از انتشار خبر آتش‌سوزی منتشر شد، عنوان می‌کند که خط لوله انتقال گاز سکوی 16 در بستر دریا دچار نشتی شده که به گفته شرکت نفت و گاز پارس، این «نشستی به طور کامل مهار شده» اما «در پی این حادثه و بر اثر برخورد صاعقه با سطح آب» یک آتش‌سوزی در فاصله 15 کیلومتری از سکو رخ داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری «ایلنا» این سکو می‌باید به‌مدت 10 روز از مدار تولید خارج باشد تا تعمیرات و اقدامات لازم صورت گیرد.

«پارس جنوبی» بزرگترین میدان گازی ایران است که 70 درصد گاز تولیدی این کشور را تامین می‌کند.

به گفته شرکت نفت و گاز پارس، برنامه‌ریزی برای انجام تعمیرات و بازگشت این سکو به مدار تولید در حال انجام است.

این حادثه از سوی دیگر شائبه حمله سایبری را نیز مطرح کرده است.

ایران خود را قربانی حملات سایبری می‌داند و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که «اقدامات متناسب حقوقی و سیاسی» برای مقابله با حملات سایبری به «زیرساخت‌های حیاتی کشور» انجام خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید