افزایش قیمت کالاهای اساسی در ایران «فراتر از حد بحران»

قیمت دلار در ایران پس از شکست دور هفتم مذاکرات اتمی وین به بیش از 31 هزار تومان افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران حاکی از آن است که متوسط قیمت حدود 83 درصد اقلام خوراکی منتخب در مناطق شهری در آبان‌ماه سال جاری از «حد بحران» فراتر رفته است.

خبرگزاری «ایلنا» گزارش داده که قیمت برنج درجه یک ایرانی، مرغ و تخم مرغ ماشینی، شیر و انواع محصولات لبنی و روغن مایع، گوجه فرنگی، سیب زمینی و انواع حبوبات روند صعودی خود را ادامه داده و در صورت عدم اصلاح سیاست‌ها، افزایش مجدد قیمت این کالاها دور از انتظار نخواهد بود.

در این گزارش آمده است که متوسط قیمت اقلام خوراکی مانند گوشت گاو یا گوساله و رب گوجه فرنگی هم در محدوده هشدار قرار دارد.

حد هشدار حدی از قیمت‌ کالاهای منتخب است که نوسانات قیمت از حد مطلوب خارج شده و در صورت ادامه منجر به افزایش تورم خواهد شد. این حد بر اساس افزایش ماهانه حداکثر 1.5 درصد برای قیمت هر کالا در نظر گرفته شده که برای یک دوره یک ساله 18 درصد خواهد بود.

بنا به این گزارش، مقایسه متوسط قیمت اقلام خوراکی در آبان ماه با مدت مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد، بیشترین افزایش قیمت در اقلام پنیر ایرانی با افزاش 79 درصدی، رب گوجه فرنگی با افزایش 75 درصدی و ماست با افزایش 73 درصدی است.

این افزایش قیمت کالاهای اساسی با افزایش قیمت دلار در ایران به بالای 31 هزار تومان همراه شده است که چنین شرایطی به افزایش تورم بیشتر خواهد انجامید.

داده‌های آماری حاکی از آن است که قیمت دلار از آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران تاکنون حدود بیست درصد افزایش یافته است.

همزمان مجلس ایران نیز به دنبال حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی است که این اقدام بنا به نظر کارشناسان اقتصادی می‌تواند به گرانی لجام گسیخته قیمت آن کالاها و حذف آنها از سبد معیشت مردم ایران منجر شود.

از سویی محمدرضا واعظ مهدوی، رئیس انجمن اقتصاد سلامت ایران هم گفته در صورتی که ارز 4200 تومانی حذف شود، 8 میلیون نفر از شهروندان ایرانی که فاقد بیمه هستند، «توان خود برای خرید دارو را به‌کلی از دست خواهند داد.»

این شرایط در حالی است که ابراهیم رئیسی یک‌شنبه شب در گزارش یکصد روزه پس از روی کار آمدن دولتش گفته بود که تورم در کشور کنترل شده و هیچ مشکلی در بحث کالاهای اساسی وجود ندارد.

رئیسی در زمان انتخابات اخیر ایران قول داده بود که ضمن قطع تاثیر عوامل خارجی مانند مذاکرات اتمی وین و توافق هسته‌ای بر اقتصاد کشور، قیمت کالاهای اساسی را کاهش و قیمت دلار را به 5 هزار تومان خواهد رساند.

با این حال پس از شکست دور هفتم مذاکرات اتمی وین، بازار کالاهای اساسی، قیمت دلار، شاخص بورس، قیمت خودرو، طلا و مسکن شاهد تغییرات عمده بوده که بر خلاف نظر رئیس جمهوری ایران نشانگر تاثیر فوق‌العاده شرایط خارجی بر شاخص‌های اقتصادی در این کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید