نخست وزیر اسرائیل: جهان نباید تسلیم باج‌خواهی هسته‌ای ایران شود

بنت: ایران نه‌ تنها برنامه هسته‌ای خود را حفظ می‌کند، که از امروز بابت آن پول هم می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در حالی که دور ششم مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» در وین در حال برگزاری است، می‌گوید که هدف رژیم ایران از شرکت در این مذاکرات، فشار بر آمریکا برای لغو تحریم‌هاست، و تاکید کرد جهان نباید تسلیم «باج‌خواهی هسته‌ای» این رژیم شود.

به گزارش «جروزالم پست»، دوشنبه، 29 نوامبر 2021، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به «زیاده‌خواهی»های مقامات ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای، اعلام کرد: «ایران نه‌ تنها برنامه هسته‌ای خود را حفظ می‌کند، که از امروز بابت آن پول هم می‌گیرد».

بنت با اشاره به تیراندازی نیروهای امنیتی ایران به کشاورزان معترض اصفهانی، و تهدیدهای ابوالفضل شکارچی، از فرماندهان سپاه پاسداران، مبنی بر اینکه «از نابودی اسرائیل حتی یک میلیمتر هم عقب نخواهیم نشست»، تاکید کرد: «به چنین رژیم جنایتکاری نباید هیچ‌گونه پاداشی داد».

او افزود: «هیچ معامله مقرون به صرفه‌ای با این رژیم وجود ندارد. با این وحشی‌گری‌هایی که می‌کند، هیچ تحریمی نباید از رویش برداشته شود. نباید میلیاردها دلار در جیب این رژیم تبهکار ریخت. به متحدان‌مان در سراسر جهان هشدار می‌دهم: تسلیم باج‌خواهی هسته‌ای رژیم ایران نشوید.»

اسرائیل با برجام مخالف است، چراکه این توافق برنامه هسته‌ای ایران را به‌اندازه کافی محدود نمی‌کند. در واقع، انقضای برخی مفاد برجام، در نهایت به جمهوری اسلامی اجازه می‌دهد تا با تایید سازمان ملل، به غنی‌سازی بیشتر اورانیوم پرداخته و خود را به تولید بمب اتم نزدیک کند. علاوه بر این، برجام فقط روی مساله هسته‌ای تمرکز می‌کند، و «تروریسم» و «توسعه‌طلبی منطقه‌ای» جمهوری اسلامی را نادیده می‌گیرد.

به گفته «جروزالم پست»، منابع امنیتی و دیپلماتیک اسرائیل بر این باورند که جمهوری اسلامی تنها برای جلوگیری از صدور قطعنامه‌ای علیه خود در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکرات را از سر گرفته است، در حالی که از پوشش مذاکرات برای وقت خریدن به منظور توسعه برنامه هسته‌ای تسلیحاتی خود استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید