بلومبرگ: ایران مذاکرات هسته‌ای را جدی نمی‌گیرد

ایران تصور می‌کند تا زمانی که به گفتگو ادامه دهد، دولت بایدن از اعمال تحریم‌های بیشتر روی آن خودداری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «بلومبرگ» گزارش داده است، از زمانی که مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» حدود شش ماه پیش متوقف شد، ایران بارها نشان داده نه تنها برای احیای برجام جدی نیست، بلکه در روند ادامه مذاکرات مدام کارشکنی می‌کند.

به گفته «بلومبرگ»، «مواضع افراطی» تهران در آغاز دور ششم مذاکرات نشانه آشکاری است مبنی بر اینکه ایران مذاکرات را جدی نمی‌گیرد. تهران اصرار دارد که ایالات متحده تمام تحریم‌های اقتصادی، از جمله تحریم‌های مربوط به نقض حقوق بشر و هنجارهای بین‌المللی، را به عنوان «پیش شرط» بازگشت به برجام لغو کند.

از طرف دیگر، جمهوری اسلامی از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد که تضمینی قاطع ارائه دهد مبنی بر اینکه آمریکا، چنانکه در دوران دونالد ترامپ، سلف بایدن اتفاق افتاد، بار دیگر از هرگونه توافق هسته‌ای با ایران خارج نخواهد شد.

به گفته این خبرگزاری، اگر درخواست اول ایران «مسخره» باشد، درخواست دوم آن «غیرممکن» است. بایدن آشکارا می‌خواهد ایالات متحده را به توافق هسته‌ای بازگرداند، اما هیچ رئیس‌جمهوری آمریکا نمی‌تواند تضمین کند که ساکن بعدی کاخ سفید همان مسیر وی را دنبال خواهد کرد.

با این وجود، به گفته «بلومبرگ»، دو راه برای به حداقل رساندن احتمال خروج رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا از برجام وجود دارد. یک راه این است که ایران توافق هسته‌ای با آمریکا را به «معاهده»ای تبدیل کند که به تصویب سنا برسد.

راه دیگر این است که تهران برنامه هسته‌ای تسلیحاتی خود که از آن برای تهدید همسایگان و جهان استفاده می‌کند را کنار بگذارد. اما هیچ نشانه‌ای در دست نیست که ایران بخواهد هیچ‌کدام از این دو مسیر را پی بگیرد.

«بلومبرگ» نتیجه می‌گیرد که دلیل واقعی موافقت رهبران تهران با از سرگیری مذاکرات هسته‌ای این است که تصور می‌کند تا زمانی که به گفت‌وگو ادامه دهد، دولت بایدن، با امید واهی دست یافتن به یک توافق، از اعمال تحریم‌های بیشتر بر ایران خودداری می‌کند. در این مدت، جمهوری اسلامی از فرصت مذاکرات مداوم و پایان‌ناپذیر به عنوان پوششی برای ادامه غنی‌سازی اورانیوم و نزدیک شدن به آستانه تولید سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید