چهارمین جلسه دفاعیات حمید نوری در دادگاه جرایم جنگی سوئد

نوری «قتل عام» مجاهدین در «عملیات مرصاد» یا «فروغ جاویدان» را پذیرفت و اقرار کرد که در جریان این عملیات،«کشتار جمعی» صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

چهل و ششمین جلسه دادگاه دفاعیات حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، دوشنبه، 29 نوامبر، در دادگاه جرایم جنگی استکهلم سوئد آغاز شد. نوری در چهارمین جلسه دفاعیات خود، به اتهامات جنایت جنگی و قتل پاسخ داد.

نوری در این دادگاه، با تکذیب اعدام‌های تابستان 67، به گفته خود «قتل عام» مجاهدین در «عملیات مرصاد» یا «فروغ جاویدان» را پذیرفت و اقرار کرد که در جریان این عملیات، «کشتار جمعی» صورت گرفته است.

او در دفاعیه خود، با تایید بخشی از اظهارات شاهدان و شاکیان این پرونده مبنی بر توقف ملاقات‌ها و توقیف تلویزیون بندها در مرداد 67 گفت، به دستور «حاج حداد» با درخواست ملاقات زندانیان مخالفت شد.

او در ادامه دلیل این امر را، «حمله احتمالی زندانیان به زندان‌بانان و مسئولان زندان» دانست.

متهم این پرونده ادعا کرد که زندانیان درصدد بودند همزمان با حمله مجاهدین خلق از خاک عراق به ایران، در زندان شورش کرده و پس از «قتل زندان‌بانان»، از آنجا «فرار کنند.»

دادستان دادگاه از متهم پرسید که آیا دیگر مسئولان زندان نیز از این «شورش احتمالی» خبر داشتند یا خیر. نوری در پاسخ گفت که او «شنیده‌های» خود را به حاج حداد ابلاغ کرده است و او با استفاده از «کلمه‌ای زشت» جزئیات بیشتری را در این زمینه خواست.

متهم دادگاه ادعا می‌کند که از «ترس مشکل برای زندانیان» جزئیات بیشتری را در اختیار او قرار نداده است.

در پرسش و پاسخ‌های بین دادستان و نوری به‌نظر می‌آمد حتی دادیار زندان از این «شورش احتمالی» مجاهدین اطلاع نداشته اما با این وجود متهم ادعا می‌کند که «حاج حداد» با در نظر گرفتن احتمال این «شورش» اقدام به توقف ملاقات‌ها و جمع‌آوری تلویزیون‌های بند کرده است.

حمید نوری همچنین در این دادگاه اذعان کرد که حتی پیش از دستگیری خود در سوئد، از اتهامات مطرح‌ شده علیه خود توسط رسانه‌ها و وجود اسناد و مدارکی علیه خود مطلع بوده و آن‌ها را پس از «جمع‌آوری» در دفتر خود نگه‌داری کرده است.

او پیشتر اتهامات مطرح‌شده در دادگاه را رد کرده و به‌ گفته وکیل او، موضع متهم این است که «این اعدام‌ها هرگز رخ نداده‌ و نمی‌تواند اتهامات را بپذیرد.»

جلسات پیشین در آلبانی

این دادگاه پیش‌تر به دلیل اهمیت استماع شاهدان مستقر در آلبانی، در خصوص اثبات جرم متهم، از چهارشنبه 10 نوامبر، در شهر دورس آلبانی برگزار شده بود.

حمید نوری، 9 نوامبر 2019، در فرودگاه «آرلاندا»ی استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در «کشتار دسته‌جمعی» بازداشت شد.

کیفرخواست صادره علیه نوری از طرف بخش دادستان کشوری سوئد علیه جرایم بین‌المللی و جنایت‌های سازمان‌یافته و به‌طور خاص از سوی کریستینا لیندهوف کارلسون، صادر و به مقامات قضایی سوئد ابلاغ شد.

در این پرونده حدود 40 شاکی و 60 شاهد که در تابستان سال 1367 هجری شمسی در زندان گوهردشت محبوس بودند، حضور دارند.

بر اساس آمارهای غیررسمی، بیش از 6000 نفر که اکثراً از اعضا و هواداران «سازمان مجاهدین خلق» بودند، در جریان اعدام‌های سال 1367 به دستور خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، اعدام شدند. اما سازمان مجاهدين می‌گوید این تعداد «30 هزار» زندانی سیاسی بوده که دست‌کم 90 درصد آن‌ها از طرفداران این سازمان بوده‌اند.

بازماندگان و خانواده‌های کشته‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ای برای آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه 60 به خصوص کشتار تابستان 67 و مجازات عاملان و آمران آن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید