وزارت خارجه ایران: برخی کشورهای اروپایی در مذاکرات وین جدی نیستند

خطیب‌زاده مدعی شد که آمریکا مذاکرات را طولانی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی مدعی شد که «برخی کشورهای اروپایی» در مذاکرات وین جدی نیستند و هدف آن‌ها رفع تحریم‌ها علیه ایران نیست.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، خطیب‌زاده، دوشنبه 29 نوامبر در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه به خبرنگاران گفت: «برخی کشورها جدی نیستند بلکه بدنبال ایجاد زمینه‌هایی هستند برای این که این گفت‌وگوها و مذاکرات تکثیر پیدا کند و اجرای برجام به طور موثر اتفاق نیفتد.»

اشاره خطیب‌زاده به یادداشت مشترک امروز لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا و یائیر لاپید همتای اسرائیلی او در روزنامه «دیلی‌تلگراف» است.

این دو در مقاله‌ای، از «تلاش شبانه‌روزی» کشورهای خود برای جلوگیری از تبدیل ایران به یک قدرت هسته‌ای نوشته‌اند.

تراس و لاپید در این مقاله که یک‌شنبه 28 نوامبر از روزنامه بریتانیایی «تلگراف» منتشر شد، نوشتند که: «زمان در حال گذر است و ضرورت همکاری نزدیک با شرکا و دوستانمان جهت خنثی‌کردن جاه‌طلبی‌های تهران افزایش پیدا می‌کند.»

دور جدید مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+4 امروز دوشنبه 28 نوامبر در وین آغاز می‌شود.

خطیب‌زاده در خصوص مشارکت آمریکا در این مذاکرات، با ادعای این‌که این کشور «مسئول وضعیت فعلی مذاکرات و بن بست‌ها» است گفت: «اگر آمریکا با لغو تحریم‌ها بیاید می‌تواند بلیط ورود به میز مذاکره را دریافت کند و گرنه خارج از میز برجام خواهد ماند.»

او «مسیر درست» مذاکرات را رفع تحریم‌های علیه این کشور دانست و راستی‌آزمایی این اقدام احتمالی آمریکا را، از «خطوط اصلی» این گفت‌وگو‌ها عنوان کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در این نشست مطبوعاتی تحریم‌های آمریکا را «بن‌بست» این مذاکرات توصیف کرد. این اصطلاح پیش‌تر توسط مقامات ایرانی و غربی برای برخی مسائل حل‌نشده در شش دور مذاکرات پیشین استفاده شده بود.

کشورهای عضو برجام (ایران، چین، روسیه، آلمان، فرانسه و بریتانیا) به صورت مستقیم در دور جدید مذاکرات احیای برجام حضور داشته و گفت‌وگو خواهند کرد اما حضور ایالات متحده آمریکا در این مذاکرات به صورت غیرمستقیم خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید