تجمع خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی مقابل دادگاه نظامی تهران

معترضان شعارهایی مانند «ننگ بر جنایتکاران»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر سپاه پاسداران» و «مرگ بر سلامی، مرگ بر باقری» سر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، یکشنبه 7 آذر، در دومین هفته پیاپی با حضور مقابل دادگاه نظامی تهران اعتراض خود را به «دادگاه نمایشی و غیرقانونی» این پرونده اعلام کردند.

ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی تظاهرکنندگان را محاصره کرده‌اند.

این خانواده‌ها با در دست داشتن عکس‌های جان‌باختگان، شلیک موشک به این هواپیما را «جنایت از پیش طراحی شده» خواندند.

معترضان همچنین شعارهایی مانند «ننگ بر جنایتکاران»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر سپاه پاسداران»، «حقیقت عدالت» و «مرگ بر سلامی، مرگ بر باقری» سر دادند.

خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز می‌گویند که محاکمه «ده افسر رده پایین به‌عنوان متهم» گامی برای لاپوشانی و برائت متهمان اصلی این پرونده است.

یک‌شنبه گذشته همزمان با برگزاری اولین جلسه دادگاه نظامی برای متهمان سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شماری از خانواده‌های جان‌باختگان مقابل این دادگاه تجمع کردند.

پرواز پی‌اس 752 خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین که در روز 8 ژانویه سال گذشته از تهران به مقصد کیف، پایتخت اوکراین در حال پرواز بود، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران مورد هدف موشک‌های سامانه دفاع هوایی سپاه قرار گرفت و سقوط کرد.

تمام 176 سرنشین هواپیما، که 9 نفر آن خدمه اوکراینی و 167 نفر مسافرانی با ملیت‌های مختلف اوکراینی، ایرانی، کانادایی، سوئدی، افغانستانی، آلمانی و بریتانیایی بودند، در این حادثه کشته شدند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران در تازه‌ترین اظهارات درباره هدف قراردادن هواپیمای اوکراینی گفته بود، «علت این‌که ما تاکنون بعد این قضیه حرف نزدیم این است که متولی پیدا کرد و ما خودمان جزو متهمان هستیم. یعنی سازمان ما به هر حال در این قضیه مسئولیت پذیرفته است.»

ایران مانع رسیدگی طرف سوم و بی‌طرف در این حادثه می‌شود و رسیدگی به این پرونده را به قوه قضائیه و مشخصا دادسرای نظامی تهران محول کرده است.

کانادا و اوکراین نیز گزارش ایران درخصوص سرنگونی هواپیمای اوکراینی را تلاشی برای پنهان کردن واقعیت توصیف کردند و گفتند این گزارش فاقد هرگونه مدرک محکم است.

آیرینا وندیکتوا، دادستان کل اوکراین نیز پیش‌تر گفته بود که ایران از ارائه مدارک سقوط این هواپیما «سرباز می‌زند.»

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا نیز طی حکمی اعلام کرده بود که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران یک اقدام «عمدی» و «تروریستی» است.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز 752 نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که خواستار رسیدگی یک دادگاه بین‌المللی بی‌طرف به این «کشتار دسته‌جمعی» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید