ادامه اعتراضات در اصفهان؛ دستگیری 120 نفر و احتمال کشته‌شدن 3 معترض

فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان مدعی شد که در تظاهرات روز جمعه زخمی‌ها اغلب از «نیرو‌های امنیتی» بودند و آسیب‌زدن به معترضان از سوی «ضد انقلاب» صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با ادامه اعتراضات در اصفهان روز شنبه، «سازمان حقوق بشر ایران» از بازداشت بیش از 120 نفر در تجمعات روز جمعه و انتقال آنها به زندان دستگرد و همچنين احتمال كشته‌شدن 3 تن از معترضين خبر داد.

با این حال محمد رضا میرحیدری، فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان در گفتگویی تلویزیونی مدعی شد که در تظاهرات روز جمعه 5 آذر، زخمی‌ها اغلب از «نیرو‌های امنیتی» بودند و آسیب‌زدن به معترضان از سوی «ضد انقلاب» صورت گرفته است.

این در حالی است که ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی نشانگر حمله یگان‌ویژه به مردم ‌و شلیک مستقیم پلیس ایران به آنها بوده است.

امروز نیز ویدیوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد جمعی از مردم اصفهان در برخی نقاط این شهر اقدام به تظاهرات و شعار علیه حکومت ایران می‌کنند.

خبرها همچنین از ادامه فضای امنیتی در اصفهان و قطع اینترنت تلفن همراه حکایت دارد. روز جمعه نیز اینترنت تلفن همراه و اینترنت خانگی در برخی مناطق این شهر قطع بود و تماس با تلفن همراه هم امکان‌پذیر نبود.

از سویی نورالدین سلطانیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اذعان به وجود زخمی در اعتراضات روز گذشته و با بیان این که تاکنون مورد «فوتی» در اعتراضات روز جمعه گزارش نشده است، درباره تعداد مصدومان به خبرگزاری مهر گفت:‌ «از دادن آمار معذور هستیم.»

در همین حال، حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی،گفت نیروهای این یگان در دو روز گذشته67 نفر را در رابطه با اعتراضات اصفهان بازداشت کرده‌اند ‏او افراد بازداشت شده را «عوامل و محرکین اصلی، ضدانقلاب و اغتشاشگر» خواند

همزمان گزارش‌هایی از کاهش سرعت و قطع نت در برخی شهرهای دیگر از جمله اهواز و شهرکرد منتشر شده است.

وب‌سایت «نت بلاكس» که محدودیت‌های اینترنت را در سراسر جهان رصد می‌کند در توییتی با انتشار نمودارى از قطعى اينترنت در اهواز نوشت که «داده‌های شبکه حاکی از قطع اتصال به اینترنت در بخش‌هایی از ایران از پنج‌شنبه، 25 نوامبر(4 آذر) است.»

در این توئیت آمده است که این قطعی‌ها احتمالا «به‌‌دلیل اعتراضات مردمی علیه سیاست‌های دولتی مربوط به مدیریت آب باشد».

موج جدید اعتراضات عمومی به بحران آب از 17 آبان توسط کشاورزان اصفهانی آغاز شد و از 28 آبان با پیوستن مردم به این اعتراضات، معترضان به نشانه شرایط وخیم بی‌آبی به نصب چادر در بستر خشک زاینده‌رود اقدام کردند.

پس از حمله و آتش‌زدن چادرهای معترضان اصفهانی در بستر زاینده‌رود در سحرگاه پنج‌شنبه توسط نیروهای امنیتی ایران، فراخوان اعتراضی مجددی برای حضور مردم در روز جمعه پنج آذر جهت اعتراض به شرایط بی‌آبی صادر شد.

در اعتراضات روز جمعه، درگیری‌های شدیدی میان مردم و کشاورزان اصفهانی با یگان ویژه پلیس ایران صورت گرفت که تا پاسی از شب ادامه یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم