سومین جلسه دفاعیات حمید نوری؛ «مصاحبه‌های اوین تفریح بود»

نوری مدعی شد که به هیچ یک از بندهای زندان گوهردشت نرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چهل‌وپنجمین جلسه دادگاه دفاعیات حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، جمعه، 26 نوامبر، در دادگاه جرایم جنگی استکهلم سوئد آغاز شد. امروز نوری در سومین جلسه دفاع، به اتهامات جنایت جنگی و قتل پاسخ می‌دهد.

نوری در پاسخ به سوال دادستان درباره حضور در زندان گوهردشت ادعا کرد یک بار که به آن زندان رفته بود متوجه شد، فردی به نام حمید آنجا حضور دارد که نام مستعارش «عباسی» بود و او بوده که زمستان 67 آنجا در «مصاحبه» از زندانیان مشارکت داشته است.

او مدعی شد که «احتمال دارد» از زندانیانی که ممکن بود پس از آزادی «شیطنت کنند»، مصاحبه گرفته باشد اما در «مصاحبه جمعی با زندانیان» نقشی نداشته است.

حمید نوری در ادامه گفت به نظر او «مصاحبه جمعی» انجام نشده و اگر هم شده او به خاطر ندارد.

نوری در این جلسه چندین بار به ایرج مصداقی، یکی از شاکیان پرونده‌‌اش اشاره کرد و او را «قهرمان این داستان» خواند و مدعی شد تمام این روایات از اعدام و شکنجه در زندان ساخته و پرداخته ذهن اوست.

حمید نوری در پاسخ دادستان در خصوص اینکه در این مصاحبه‌ها چرا باید بقیه زندانی‌ها گوش می‌دادند، گفت:‌ «زندانی‌ها می‌خواهند‌ جلوی جمع بگویند. حالت تفریح هم داشت چون زندانی‌ها از اتاق بیرون می‌آمدند و همدیگر را می‌دیدند.»

او تاکید کرد که «به هیچ یک از بندهای زندان گوهردشت نرفته است.»

در این جلسه افرادی از خانواده متهم و سفارت ایران در سوئد در دادگاه حاضر بودند.

نوری روز گذشته مدعی شده بود که در زندان «پاسدار بند» بود و این زندان مملو از «نیروهای ضدانقلاب» بوده است.

او در ادامه فتوای روح الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی درباره زندانیان سیاسی را «جعلی» خوانده بود.

او روز گذشته به بسیاری از خانواده‌های دادخواه بی‌احترامی کرد و رئیس دادگاه به او تذکر داد.

او پیشتر اتهامات مطرح‌شده در دادگاه را رد کرده و به‌ گفته وکیل او، موضع متهم این است که «این اعدام‌ها هرگز رخ نداده‌ و نمی‌تواند اتهامات را بپذیرد.»

جلسات پیشین در آلبانی

این دادگاه پیش‌تر به‌دلیل اهمیت استماع شاهدان مستقر در آلبانی، در خصوص اثبات جرم متهم، از چهارشنبه 10 نوامبر، در شهر دورس آلبانی برگزار شده بود.

حمید نوری، 9 نوامبر 2019، در فرودگاه «آرلاندا»ی استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در «کشتار دسته‌جمعی» بازداشت شد.

کیفرخواست صادره علیه نوری از طرف بخش دادستان کشوری سوئد علیه جرایم بین‌المللی و جنایت‌های سازمان‌یافته و به‌طور خاص از سوی کریستینا لیندهوف کارلسون، صادر و به مقامات قضایی سوئد ابلاغ شد.

در این پرونده حدود 40 شاکی و 60 شاهد که در تابستان سال 1367 هجری شمسی در زندان گوهردشت محبوس بودند، حضور دارند.

بر اساس آمارهای غیررسمی، بیش از 6000 نفر که اکثراً از اعضا و هواداران «سازمان مجاهدین خلق» بودند، در جریان اعدام‌های سال 1367 به دستور خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، اعدام شدند. اما سازمان مجاهدين می‌گوید این تعداد «30 هزار» زندانی سیاسی بوده که دست‌کم 90 درصد آن‌ها از طرفداران این سازمان بوده‌اند.

بازماندگان و خانواده‌های کشته‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ای برای آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه 60 به خصوص کشتار تابستان 67 و مجازات عاملان و آمران آن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید