گاز 60 کارخانه سیمان در ایران قطع می‌شود

کمبود گاز سبب شده است تا بیشتر نیروگاه‌ها، شرکت‌های پتروشیمی و کارخانجات فولاد ایران از سوخت بسیار آلاینده مازوت استفاده کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در ایران از قطعی گاز 60 کارخانه تولید سیمان و آغاز مازوت‌سوزی توسط برخی کارخانه‌ها برای جبران قطعی گاز خبر داد.

شیخان پنج‌شنبه 4 آذر به خبرگزاری «ایلنا» در مورد آخرین وضعیت قطعی گاز کارخانجات سیمان گفت: «فاز اول قطع گاز کارخانجات سیمان از 15 آبان ماه آغاز شد که از میان 76 شرکت سیمان، گاز 15 کارخانه قطع شد. در فاز دوم که از 25 آبان ماه آغاز شد گاز 24 کارخانه دیگر قطع شد.»

او درباره مرحله آخر قطع گاز این کارخانه‌ها افزود: «فاز سوم قطعی گاز هم از امروز آغاز می‌شود که طی آن گازرسانی به تنها 16 شرکت ادامه می‌یابد و گاز باقی شرکت‌ها قطع می‌شود.»

وی در مورد نحوه اولویت بندی و دلیل قطعی گاز کارخانجات اظهار داشت: «فشار گازی که به شمال کشور می‌رسد کاهش پیدا می‌کند و قاعدتا باید برای این مناطق واردات از کشورهای آن منطقه انجام شود که این واردات انجام نشد و در نتیجه کارخانجات این مناطق در اولویت اول قطعی گاز قرار گرفتند.»

زمستان سال گذشته ترکمنستان به‌دلیل عدم پرداخت بدهی، گاز صادراتی به ایران را قطع کرد و بسیاری از استان‌های شمالی کشور شاهد قطع طولانی مدت گاز بودند.

شیخان به وجود ذخیره 30 تا 35 روزه مازوت در برخی کارخانه‌های سیمان اشاره کرد و از بکارگیری اجباری این سوخت آلاینده به جای گاز خبر داد.

او با تاکید بر وجود بحران کمبود گسترده گاز در بخش صنعت ایران به استفاده مازوت در این صنایع نیز اشاره کرد و گفت: «چون نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و کارخانجات فولاد هم همین مشکل را دارند، فشار مضاعفی به حمل و نقل و ترابری مازوت وارد می‌شود که باز اولویت‌بندی انجام می‌شود که اول مازوت برای نیروگاه‌ها و بعد برای کارخانجات صنعتی ارسال شود.»

در سال‌های اخیر قطعی گاز و خارج‌شدن نیروگاه‌های سیکل‌گازی موجب شد تا تهران و بسیاری از شهرهای دیگر ایران شاهد قطعی گسترده برق باشد. قطعی گاز سبب شد تا نیروگاه‌ها برای تامین برق، مازوت را جایگزین گاز کنند و این تغییر در سوخت مصرفی باعث آلودگی شدید هوا در بسیاری از نقاط ایران شد.

افزایش 300 درصدی قیمت گاز صنایع

محمدرضا افشین، رییس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، دوشنبه 1 آذر، از افزایش 300 درصدی بهای گاز صنایع خبر داد و گفت: «افزایش 100 درصدی بهای گاز در سال گذشته و افزایش حدود 300 درصدی آن در امسال، موجب اعتراض شدید واحدهای تولیدی شده و افزایش هزینه تمام شده کالاهای تولیدی را در پی دارد.»

پیش از این هم جواد اوجی، وزیر نفت ایران در جلسه هماهنگی برای بودجه سال آینده از نیاز 160 میلیارد دلاری در پروژه‌های نفت و گاز کشورش خبر داد.

اوجی در نشست با مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه ایران گفت که «در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری لازم در صنعت نفت و گاز انجام نشده است و حال آنکه برای پاسخ به نیاز کشور به 160 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این حوزه نیاز داریم.»

وزیر نفت ایران پیشتر هم خبر داد که این کشور با کمبود 200 میلیون متر مکعب گاز در فصل زمستان مواجه خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید