محمدعلی زم به نقل از روح‌الله زم: شیرین نجفی و وفا نیکفر از خودشان بودند

روح‌الله زم در دیدار با پدرش در حضور ماموران امنیتی گفته بود «به خانواده‌ام بگویید هرگز طرف ایران نیایند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم، طی یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود، از «شیرین نجفی» و «وفا نیکفر» به عنوان افرادی یاد کرد که با همکاری نهادهای امنیتی ایران، در دستگیری فرزندش نقش داشته‌اند.

در سلسله یادداشت‌های محمدعلی زم اشاره شده که شیرین نجفی، با «دروغ‌سازی» خود را از بستگان فراری یکی از افراد منتسب به دفتر آیت‌الله سیستانی معرفی و روح‌الله زم را برای ملاقات با او برای تاسیس یک شبکه تلویزیونی متقاعد کرده است.

محمدعلی زم در یک ملاقات خود هنگامی که از وفا نیکفر و شیرین نجفی سوال کرده، بیان می‌کند که «با شرمندگی به‌خاطر مشاجراتی که در گذشته بابت این دو و دیگر افراد مشابه، با هم داشتیم و او دفاع می‌كرد و مرا بدبین می‌دانست با اشاره به مأموران گفت: اینها از خودشون بودند.»

 وفا نیکفر و شیرین نجفی
وفا نیکفر و شیرین نجفی

پدر روح‌الله زم درباره نیکفر می‌گوید که او خود را یک سرمایه‌دار مقيم استراليا نشان داده و به بهانه حمايت و پشتيبانی مالی از راه‌اندازی تلويزيون «آمدنیوز»، پسرش و خانواده‌اش را در شرايط تنگدستی با تحمیل هزینه گزاف و با وعده اخذ ویزای دائمی استرالیا به پاریس کشانده اما پس ازمراجعه روح‌الله به سفارت، متوجه شده که دعوتنامه دریافتی‌اش جعلی بوده است.

محمدعلی زم عنوان می‌کند که پس از این اتفاق و در‌ حالی ‌که اعصاب و روح و روان پسرش به هم ریخته، شیرین نجفی با او تماس گرفته و گفته است: «من مدتهاست به تو می‌گویم به وعده‌های نیکفر برای حمایت از راه‌اندازی شبکه تلویزیونی آمدنیوز اعتماد نکن، من الان چند روزی است که به نجف آمده و حضرت آیت‌الله را در انتظار ورود و حتی آماده اولین مصاحبه رسانه‌ای برای افتتاحیه تلویزیون تو، مهیا نگه داشته‌ام، تو چرا سر عقل نمی‌آیی و همکاری با ایشان را بر کار با نیکفر ترجیح نمی‌دهی؟مگر نمی‌گفتی که دوست داشتی در یک اربعین در نجف باشی، الان همه چیز آماده است.»

مطابق یادداشت محمدعلی زم، پس از اتمام تماس، شیرین نجفی برای روح‌الله با ارسال تصویری از یک میلیون دلار پول نقد گفته است: «روح‌الله! حتی برای تودهنی‌زدن به نیکفر هم که شده تصمیم بگیر بیا و یکی دوروزه برگرد.»

روح‌الله زم چطور بازداشت شد؟

در یادداشت محمدعلی زم به نقل از پسرش آمده است که پس از حرکت خودرو، به بهانه اختفای محل ملاقات سیستانی، به او چشم‌بند زده‌اند و پس از گذشت حدود 40 دقیقه، که در این میان حدود10 خودرو تعویض کرده‌اند، نهایتا او را با خشونت تحویل نیروهای ایرانی داده‌اند.

روح‌الله در گفت‌وگو با پدرش اذعان کرده است که در حین جابه‌جایی او، در بین ماموران گفت‌و‌گوهای تلخی صورت می‌گرفته و حتی ساعت مچی او را از دستش به زور گرفته‌اند و دیگر به او پس نداده‌اند.

شکنجه‌های فیزیکی و روحی

محمدعلی زم می‌گوید در جلسه‌ ملاقات که با محدودیت‌های خاص فیزیکی و فشار روحی همراه بوده، روح‌الله در جمع خانواده با اشاره به یکی از مأموران حاضر در جلسه گفته ‌است: «او آن شب، یک کشیدهٔ محکم به گوشم زد که هنوز صداش توی گوشمه.» روح‌الله در حین بیان این موارد همچنین بااشاره به مأمور دیگری گفته است که تو هم آن شب بودی!

«به خانواده‌ام بگویید به ایران نیایند»

روح‌الله زم در دیدار با پدرش در حضور ماموران امنیتی گفته است: «به خانواده‌ام بگویید هرگز طرف ایران نیایند، حتی نزدیک سفارت ایران در پاریس هم نشوند، از فرانسه تکان نخورند! که برای آنها هم، پرونده‌سازی کرده‌ و برای آوردنشان به ايران نقشه دارند.»

محمدعلی زم از زبان پسرش نقل می‌کند: «پلیس فرانسه راضی به خروج من نبود و در آخرین لحظه در فرودگاه درصدد منصرف كردنم از سفر بود و گفتند اگر برگردی ما دیگر از تو حفاظت نخواهیم داشت.»

روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی و مدیر «آمدنیوز»، که در فرانسه پناهنده بود، سال 2019 در سفری به عراق، توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران برده شد. او در 12 دسامبر 2020 درتهران اعدام شد.

اکبر خوش‌کوشک، یکی از ماموران سابق وزارت اطلاعات ایران اخیرا مدعی شده بود فرانسه زم را با یک افسر امنیتی فرانسوی «مبادله کرده» است.

هر چند دولت فرانسه به‌ طور رسمی به این اتهام واکنشی نشان نداده است اما منابع دیپلماتیک این کشور ادعای خوش‌کوشک مبنی بر تبادل زم را به شدت تکذیب و آن را «اتهامات کاملا بی‌پایه» توصیف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید