گروسی: به دنبال ایجاد زمینه‌های مشترک با تهران هستیم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که دو طرف بر ادامه گفت‌و‌گوها برای رسیدن به «تفاهم‌های بیشتر» به توافق رسیده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از دیدار با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به خبرنگاران گفت که مذاکرات خود با مقامات دولتی ایران را با هدف ایجاد زمینه‌های مشترک ادامه خواهد داد.

گروسی، سه‌شنبه، 23 نوامبر در نشستی مطبوعاتی به خبرنگاران گفت، این سفر با هدف «تداوم و تعمیق» گفت‌وگوها با دولت جدید ایران صورت گرفته است.

او پیشتر در اواسط ماه جاری، با ابراز تعجب از عدم تماس دولت ابراهیم رئیسی با او برای مذاکره پیرامون چند موضوع مهم باقی‌مانده، تاکید کرده بود که این گفت‌وگوها باید مدت‌ها پیش انجام می‌شد. او گفته بود: «من هیچ تماسی با دولت جدید ایران نداشته‌ام.»

گروسی تصریح کرده بود، او به جز «گفت‌وگوهای فنی» با محمد اسلامی به طرز «شگفت‌انگیزی» با مقامات دولتی ایران ارتباطی نداشته است.

مدیر کل آژانس امروز خبر داد که قرار است در سفر خود به تهران، دیداری با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران داشته باشد.

از سوی دیگر محمد اسلامی در ادعایی پس از این دیدار و به نقل از گروسی گفت، «هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ایران توسط مدیر کل آژانس مشاهده نشد» و فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله تعلیق بخشی از روند نظارتی بازرسان آژانس در ایران «طبق معاهدات و ضوابط» است.

این در حالی است که کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین، پیشتر در اظهارنظری متناقض، تصمیم ایران درباره دوربین‌ها و تجهیزات نظارتی آژانس در تسای کرج را «بر مبنای سیاسی» عنوان کرد. غریب‌آبادی اقدام ایران را را تصمیمی «حقوقی» ندانسته بود.

تهران دسترسی آژانس به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در مراکز هسته‌ای را ممنوع کرده و توضیحی درباره برخی مسائل مبهم مانند کشف آثار اورانیوم غنی‌‌شده در چند سایت مخفی خود نداده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش فصلی این نهاد که چهارشنبه 17 نوامبر منتشر شد نیز به محدودیت‌ها و مزاحمت‌های ایجاد شده برای بازرسان بین‌المللی و ممانعت از ورود آنها برای بازرسی‌ از تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده ایران، اشاره کرده است.

سفر رافائل گروسی به تهران دو روز پیش از برگزاری نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی در وین انجام می‌شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه، با اشاره به نشست شورای حکام آژانس خبرنگاران گفته بود، ایالات متحده به طور منظم رایزنی‌هایی با آژانس داشته تا «بهترین پاسخ» در قبال تداوم اقدامات «غیرسازنده» ایران مشخص شود.

در همین راستا، آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته بود تا در نشست آتی خود به ایران «پیام قاطع» بدهد که «باید بدون تأخیر به اجرای تمام تعهدات برجامی خود بازگردد.»

ایران بر خلاف تعهدات برجامی خود، صدها سانتریفیوژ پیشرفته مونتاژ و راه‌اندازی کرده و غنی‌سازی اورانیوم را به 60 درصد رسانده است.

به گفته «بلومبرگ»، تهران با تولید فلز اورانیوم و تضعیف مکرر فعالیت نظارتی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فاصله خود را با ساخت بمب اتم کاهش داده است.

دور جدید مذاکرات اتمی وین قرار است میان ایران و کشورهای 1+4 در 29 نوامبر جاری برگزار شود. این مذاکرات در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید