اولین جلسه دفاعیات حمید نوری در دادگاه جرایم جنگی سوئد؛ «عاشق زندانیان بودم»

نوری که معاون دادیار سابق زندان گوهردشت بوده، مدعی شد در سال‌های 61 تا 72 در زندان اوین بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اولین جلسه دادگاه دفاعیات حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، امروز سه‌شنبه دوم آذر، در دادگاه جرایم جنگی استکهلم سوئد آغاز شد. امروز اولین جلسه دفاعیات حمید نوری با کمک وکلایش است.

حمید نوری در دفاعیات خود جریان این دادگاه را «ساختگی و تخیلی» توصیف کرد. او گفت: «من اینجا سخت‌ترین کار دنیا را باید انجام بدهم، اینجا در طی 4 روز باید بە 33 سال تهمت و دروغ علیه ایران جواب بدهم»

نوری ادامه داد: «2 سال است علیه من و ملت ایران در رسانه‌ها اخبار منتشر می‌شود و دادستان 23 نفر از شهود را کنار گذاشته که آنها برگ برنده‌اش هستند و پای همه آنها را به دادگاه می‌کشد.»

او گفت، نماینده جمهوری اسلامی نیست، ولی چون به حمید نوری حمله شده و به شخصیت حقیقی حمید عباسی توهین شده، پس باید از شخصیت حمید نوری و حمید عباسی و همکارانش در زندان اوین دفاع کند.

جمعی از هواداران «سازمان مجاهدین خلق»، همزمان با برگزاری جلسه محاکمه نوری، مقابل دادگاه استکهلم تجمع اعتراضی برگزار کرده و علیه مسئولان نظام ایران شعار دادند.

حمید نوری در جلسه اول دفاعياتش در «دادگاه جنايات جنگى» سوئد در استکهلم گفت به مدت دو سال در کردستان عليه احزاب مخالف كرد جنگیده و پس از بازگشت به تهران در سال 1361 در زندان اوين به‌عنوان نگهبان مشغول به كار شد.

او گفت «از سال 1370 به‌دلیل اینکه حقوق کمی دریافت می‌کردم، از کار استعفا کردم و یک کارخانه شن و ماسه تاسیس کردم. با این حال رئیسم با استعفای من موافقت نکرد.» نوری گفت:‌ «برای خودم هم استعفا سخت بود، چون به زندانیان وابسته شده بودم.»

او گفت که «عاشق زندانیان» بود و سخت بود از کار زندان استعفا بدهد. نوری ادامه داد که به 500 نفر مرخصی داده از «جمله کسی که در دادگاه هم حضور دارد.» او در این لحظه به ایرج مصداقی از شاهدان و شاکیان پرونده‌اش که در دادگاه حضور دارد نگاه کرد، دستش را بلند کرد، رو به او گرفت و گفت: «ولی دست حمید نوری نمک ندارد».

این اولین جلسه از چهار جلسه‌ای است که به دفاعیات حمید نوری اختصاص دارد و کاردار سفارت ایران و برخی از اعضای خانواده نوری نیز در این جلسه حاضر شده‌اند.

در جلسه بعدازظهر دادگاه نوری او گفت ناصریان از سال 67 تا 70 رئیس او بود. او همچنین مدعی شد سه نفر از روسایش فوت کرده‌اند و دو نفر دیگر زنده‌اند. نوری اصرار داشت که اسم ناصریان (قاضی مقیسه) را همان ناصریان بگوید و تاکید داشت خبر ندارد او زنده است یا خیر.

او در دادگاه خود را یک شهروند معمولی ایرانی معرفی کرد، در عین حال گفت که در زندان اوین محمدحسین حسین‌زاده موحد، حاج‌آقا جواهریان و حسن زارع دهنوی (قاضی حداد) روسای او بوده‌اند و در بخش‌های حسابداری و دادیاری زندان اوین مشغول به کار بوده است.

نوری پیشتر اتهامات مطرح‌شده در دادگاه را رد کرده بود. به‌ گفته وکیل او، موضع متهم این است که «این اعدام‌ها هرگز رخ نداده‌ و نمی‌تواند اتهامات را بپذیرد».

جلسات پیشین در آلبانی

این دادگاه پیش‌تر به‌دلیل اهمیت استماع شاهدان مستقر در آلبانی، در خصوص اثبات جرم متهم، از چهارشنبه 10 نوامبر، در شهر دورس آلبانی برگزار شده بود.

حمید نوری، 9 نوامبر 2019، در فرودگاه «آرلاندا»ی استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در «کشتار دسته‌جمعی» بازداشت شد.

کیفرخواست صادره علیه نوری از طرف بخش دادستان کشوری سوئد علیه جرایم بین‌المللی و جنایت‌های سازمان‌یافته و به‌طور خاص از سوی کریستینا لیندهوف کارلسون، صادر و به مقامات قضایی سوئد ابلاغ شد.

در این پرونده حدود 40 شاکی و 60 شاهد که در تابستان سال 1367 هجری شمسی در زندان گوهردشت محبوس بودند، حضور دارند.

بر اساس آمارهای غیررسمی، بیش از 6000 نفر که اکثراً از اعضا و هواداران «سازمان مجاهدین خلق» بودند، در جریان اعدام‌های سال 1367 به دستور خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، اعدام شدند. اما سازمان مجاهدين می‌گوید این تعداد «30 هزار» زندانی سیاسی بوده که دست‌کم 90 درصد آن‌ها از طرفداران این سازمان بوده‌اند.

بازماندگان و خانواده‌های کشته‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ای برای آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه 60 به خصوص کشتار تابستان 67 و مجازات عاملان و آمران آن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید