افزایش 300 درصدی بهای گاز صنایع در ایران

وزیر نفت ایران پیشتر خبر داد که این کشور با کمبود 200 میلیون متر مکعب گاز در فصل زمستان مواجه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدرضا افشین، رییس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از افزایش 300 درصدی بهای گاز صنایع و اعتراض شدید واحدهای تولیدی ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، محمدرضا افشین، شامگاه دوشنبه، 1 آذر گفت: «افزایش 100 درصدی بهای گاز در سال گذشته و افزایش حدود 300 درصدی آن در امسال، موجب اعتراض شدید واحدهای تولیدی شده و افزایش هزینه تمام شده کالاهای تولیدی را در پی دارد.»

وی ادامه داد: «شرکت گاز اعلام کرده است که تعرفه گاز به استناد بند "د" تبصره یک قانون بودجه 1400اعلام شده است.»

او با اشاره به این که «اسفندماه پارسال طرحی در مجلس تصویب شد که بر اساس آن هزینه گاز مصرفی واحدهای تولیدی مطابق با خوراک پتروشیمی‌ها افزایش یابد»، خاطرنشان کرد: «هر متر مکعب گاز از هزار ریال در سال گذشته به حدود سه هزار و 500 ریال در سال جاری رسیده است.»

پیش از این جواد اوجی، وزیر نفت ایران در جلسه هماهنگی برای بودجه سال آینده از نیاز 160میلیارد دلاری در پروژه‌های نفت و گاز کشورش خبر داد.

اوجی در نشست با مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه ایران گفت که «در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری لازم در صنعت نفت و گاز انجام نشده است و حال آنکه برای پاسخ به نیاز کشور به 160 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این حوزه نیاز داریم.»

وزیر نفت ایران پیشتر هم خبر داد که این کشور با کمبود 200 میلیون متر مکعب گاز در فصل زمستان مواجه خواهد شد.

چندی پیش هم محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید برق نیروگاه‌های حرارتی ایران ضمن ابراز نگرانی از کمبود منابع سوخت مایع و گاز در این کشور، از احتمال خاموشی در زمستان به‌دلیل کمبود سوخت خبر داده بود.

زمستان سال گذشته قطعی گاز و خارج شدن نیروگاه‌های سیکل‌ گازی موجب شد تا تهران و بسیاری از شهرهای دیگر ایران شاهد قطعی گسترده برق باشد.

قطعی گاز سبب شد تا نیروگاه‌ها برای تامین برق، مازوت را جایگزین گاز کنند و این تغییر در سوخت مصرفی باعث آلودگی شدید هوا در بسیاری از نقاط ایران شد.

کسری بودجه و افزایش قیمت‌ها

از سوی دیگر، محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران اخیرا از پایان ارز دولتی سخن گفت و برخلاف وعده‌های انتخاباتی رئیسی، حل مشکلات اقتصادی به‌ویژه کاهش قیمت‌ها را «زمان بر» دانست.

خبرگزاری «تسنیم» هم یک‌شنبه کسری عظیم بودجه سال جاری کشور را 647 هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

به‌نظر می‌رسد دولت جمهوری اسلامی در شرایط تحریمی و عدم دسترسی ایران به منابع مالی، راه‌حل جبران کسری بودجه این کشور را افزایش قیمت‌ها در کنار چاپ پول می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید