مدیرکل آژانس در آستانه از سرگیری مذاکرات وین وارد تهران شد

به‌رغم نزدیک‌تر شدن زمان از سرگیری مذاکرات وین در 29 نوامبر جاری، تردیدها اما درباره احتمال موفقیت آن همچنان جدی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شامگاه دوشنبه، 22 نوامبر، به منظور گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد.

خبرگزاری «ایرنا» با تایید این خبر نوشت که گفت‌و‌گوهای گروسی با محوریت ایجاد چارچوب مشخص همکاری‌‌ها میان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام خواهد شد.

قرار است دیدار مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران صبح فردا سه‌شنبه، دوم آذر انجام شود.

در گزارش «ایرنا» آمده است که هیئت آژانس پس از دیدار با اسلامی با امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

رافائل گروسی قبل از این سفر در صفحه توییتر خود نوشته بود: «امروز به تهران سفر می‌کنم تا با مقامات ایرانی دیدار کنم و به سؤالات مهم باقی مانده [درباره برنامه هسته‌ای] ایران بپردازم. امیدوارم بتوانم یک کانال موثر و بر مبنای مشارکت از گفت‌وگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس بتواند فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری خود را در این کشور از سر گیرد.»

پیش‌تر، مدیرکل آژانس، جمعه، 12 نوامبر، با ابراز تعجب از عدم تماس دولت ابراهیم رئیسی با او برای مذاکره پیرامون چند موضوع مهم باقی‌مانده، تاکید کرده بود که این گفت‌وگوها باید مدت‌ها پیش انجام می‌شد. او گفت: «من هیچ تماسی با دولت جدید ایران که بیش از 5 ماه از تشکیل آن می‌گذرد، نداشتم.»

به گفته گروسی او به جز «گفت‌وگوهای فنی» با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به طرز «تعجب‌آوری» با مقامات دولتی ایران ارتباطی نداشته است.

آخرین سفر گروسی به ایران 12 سپتامبر امسال انجام شد.

ایران دسترسی آژانس به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در مراکز هسته‌ای را ممنوع کرده و توضیحی درباره برخی مسائل مبهم مانند کشف آثار اورانیوم غنی‌‌شده در چند سایت مخفی خود نداده است.

«وال‌استریت ژورنال»، سه‌شنبه، 16 نوامبر، به نقل از «دیپلمات‌هایی که با فعالیت‌های هسته‌ای ایران آشنا هستند»، در گزارشی نوشت که ایران از اواخر ماه اوت، تولید مقادیر قابل توجهی از قطعات سانتریفیوژ را به صورت تدریجی آغاز کرده است. به گفته یکی از این دیپلمات‌ها، تهران قطعات لازم برای تولید حداقل 170 سانتریفیوژ پیشرفته را تولید کرده است.

خبرگزاری «رویترز» نیز در گزارشی اعلام کرد که اجلاس شورای حکام آژانس در خصوص عدم پاسخگویی ایران درباره منشاء اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های مخفی اتمی این کشور و محدودیت همکاری با آژانس می‌تواند به تصویب قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی منجر شود.

هر چند که قرار است مذاکرات هسته‌ای وین میان ایران و طرف‌های برجام در 29 نوامبر جاری از سر گرفته شود، درباره احتمال موفقیت این مذاکرات اما همچنان تردیدهایی جدی وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم