قاچاق نفت خام ایران و پولشویی توسط حوثی‌ها

شرکت‌های متعلق به شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت سپاه پاسداران ایران به فعالیت‌های پولشویی و دور زدن تحریم‌ها و قاچاق نفت خام و مواد سوختی رایگان به یمن مشغولند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نهاد مستقل یمنی به نام ابتکار «استعاده»(باز پس‌گیری) در یک گزارش تحقیقی از فعالیت شرکت‌های تجاری یمنی وابسته به رهبران صف اول حوثی‌ها با بانک‌ها و شرکت‌های صرافی محلی و با مشارکت و حمایت نامحدود تهران، برای قاچاق نفت ایران و پولشویی برای تامین مالی این گروه شبه‌نظامی در جنگ علیه نیروهای دولت قانونی یمن خبر داد.

نهاد موسوم به ابتکار «استعاده» که فعالیت‌های کودتاگران حوثی‌ در حیف و میل و غارت اموال عمومی و سرمایه‌های ملی یمنی‌ها را ردیابی می‌کند، در گزارش 53 صفحه‌ای مفصلی گفته است، حوثی‌ها طی چند سال تسلط بر صنعا، تاجران یمنی را به حاشیه رانده و افراد وابسته به خود را برای قاچاق و پولشویی با نهادهای نظامی ایران بویژه سپاه پاسداران بکار گرفته‌اند. این گروه با تاسیس 30 شرکت‌ نفتی با نام‌های جعلی برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و آمریکایی علیه ایران و قاچاق نفت خام برای تامین منابع مالی جنگ داخلی در این کشور فعالیت خود را افزایش دادند.

شرکت «بلک دایموند» متعلق به محمد عبدالسلام برادر سخنگوی حوثی‌ها

این گزارش فاش کرد که بارزترین این شرکت‌های واسطه که نفت خام ایران را با قیمت بسیار ارزان قاچاق می‌کند، شرکت «بلک دایموند» است که مالک آن صلاح فلیته برادر محمد عبدالسلام سخنگوی رسمی شبه‌نظامیان حوثی‌ است.

طبق گزارش این نهاد مستقل یمنی تنها شرکت بلک دایموند نیست که در قاچاق نفت خام ایران و پولشویی فعالیت می‌کند بلکه شرکت‌هایی مانند شرکت «وزراکون» برای واردات و صادرات، شرکت «تاپ فود» و شرکت «گودهایبر»، که دارای حساب‌های بانکی در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها هستند، از جمله شرکت‌های وابسته به حوثی‌ها هستند که در زمینه پولشویی و قاچاق نفت خام ایران فعالیت می‌کنند.

طبق این گزارش این شرکت‌ها با همکاری بانک‌های محلی در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها فعالیت پولشویی و قاچاق و خرید و فروش فراوردهای نفتی را انجام می‌دهند.

نفت مجانی ایران به حوثی‌ها

گفتنی است که کنترل حوثی‌ها بر بازار سوخت، روند دریافت کمک‌های نفتی ایران توسط شبه‌نظامیان را تسهیل کرده است. علیرغم انکار حوثی‌ها، گزارش ابتکار «استعاده» اما حمایت ایران از عملیات قاچاق و دادن مشتقات نفتی رایگان یا بسیار ارزان قیمت به این گروه شبه‌نظامی حوثی را تایید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم